Gediz Kampüsü bilim üssü

Bazıları alanında ilk olan 22 laboratuvar kuran Gediz Üniversitesi'nde projeler ve buluşlar peş peşe gelmeye başladı. Okulda iki yıl içinde büyük bölümü TÜBİTAK destekli 33 proje geliştirildi

Giriş Tarihi: 16.7.2014
Gediz Üniversitesi'nin İzmir Seyrek'teki kampüsü adeta bir bilim üssüne çevrildi. Şu an nanoteknoloji, bilgisayar, fizik, elektrik-elektronik, network, makine dinamiği, simülasyon- ergonomi, termodinamik, pnömatik, CNC, inşaat, hidrodinamik, optisyenlik, hemşirelik uygulama ve anatomi üzerine toplam 22 laboratuvar bulunuyor. Bunlara önümüzdeki günlerde Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı da eklenecek, böylece sayı 23'e yükselecek. Yurtiçinden ve yurtdışından Gediz'e gelen çoğu genç akademisyenlerden oluşan bilim insanları yerli teknoloji üretmek, insanlığa buluşlar kazandırmak için araştırmalar yapıyor. Üniversite öğrencileri ve bilime meraklı liselilere de bu laboratuvarların kapıları açılıyor. Ayrıca araştırmacılara 10 bin lirayı bulan teşvikler de veriliyor. Tüm bunların sonucunda Gedizli akademisyenler ve öğrenciler otomotivden elektroniğe, medikalden yenilenebilir enerjiye son 2 yılda büyük bölümü TÜBİTAK tarafından desteklenen 33 projeye imza attı.

BİLİMSEL ÇALIŞMA ORTAMI

Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, tamamı son teknoloji eseri cihazlarla ve eğitim araçlarıyla donatılan laboratuvarların Gediz Üniversitesi'nin hedefleri ile iddiasını gözler önüne serdiğini ifade etti. Prof. Dr. Çevik, gençlere uygulamalı eğitim, araştırmacılara da bilimsel çalışma ortamı sağladıklarını, Türkiye'nin teknoloji üreten ülkeler arasındaki yerini sağlamlaştırması için çalıştıkları dile getirerek, "En büyük idealimiz, dünyaya bu topraklardan da çığır açacak buluşların çıkabileceğini göstermek. İnanıyorum ki genç beyinlerimiz, onlara yön veren deneyimli hocalarımız, sürekli geliştirdiğimiz fiziki altyapımız ve ekipmanlarımız sayesinde daha birçok başarıya imza atacağız, ülkemizi bilimde ileriye taşıyacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz Kampüsü bilim üssü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN