Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Utandıran birincilik

İşsizlik rakamları açıklandı. Türkiye'de son dönemin en düşük oranı kaydedildi. Metropoller içinde en yüksek işsizlik oranına sahip İzmir'de durum iç açıcı değil

Giriş Tarihi: 16.7.2014
İzmir, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) istihdam- işsizlik verilerine göre, metropoller içinde yüzde 16'ya yaklaşan işsizlik oranıyla en ön sırada yer alıyor. İstanbul'da bu rakam yüzde 11.2, Ankara'da ise yüzde 10 düzeyinde...TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Türkiye'de işsizlik rakamlarında gerileme söz konusu. Bir önceki dönemde yüzde 9.7 olan işsizlik oranı, Nisan döneminde yüzde 9'a geriledi. Son ayların en düşük işsizlik oranına ulaşılırken, bu olumlu grafik İzmir'deki rakamlara yansımadı. İzmir işsizlik oranı en yüksek iller sıralamasında Batman (Yüzde 23,4), Mardin (20,6), Siirt (20,5), Şırnak (20,1), Diyarbakır (18,7) ve Şanlıurfa'dan (16,3) sonra yüzde 15,4'lük oranla yedinci sırada yer alıyor. Metropoller açısından değerlendirildiğinde ise ilk sırada bulunuyor. TÜİK'in verilerini değerlendiren Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, sanayi, ihracat, liman ve turizm kenti İzmir'in, işsizler ve yoksullar için umut kapısı kent olmaktan çıkıp, Türkiye'nin işsizlik rekorunu kırar hale gelmesinin acı verici olduğunu söyledi. Aslan, Türkiye'nin dört bir yanından göç alan İzmir'de yeni iş alanlarının yaratılamadığını bunun işsizliğinin ilk nedeni olduğunu dile getirdi. İkinci olarak kamu yatırımlarından yeterince pay alınamamasını gösteren Aslan, ayrıca sanayici, üretici ve yatırımcı açısından İzmir'i bir "ilgi odağı" haline getirecek politikaların geliştirilememesinin bu tabloya yol açtığını dile getirdi. İşsizliği, "toplumun temeline yerleştirilmiş tahrip kalıbı" olarak niteleyen Aslan, "İzmir'in sanayicileri, girişimcileri yüzünü finansın, sıcak paranın ve rantın merkezi İstanbul'a çevirmiştir. Aslında bu kara tablo İzmir'in kaderi değildir, olmamalıdır" diye konuştu.

İŞKUR:"REKOR KIRDIK"
İşkur İzmir İl Müdürü Kadri Kabak ise yaptığı açıklamada, ülke genelinde işsizlik oranının yüzde 9'a düşmesini önemli bir gelişme olarak yorumladı. Türkiye'de son 10 yılda 6 milyon ilave istihdam sağlandığını anlatan Kabak, "Ülkede istihdam edilen kişi sayısı 26 milyonu aştı. İzmir'de 2008- 2012 arasındaki dönemde özel sektörde 35 bin 517 kişiyi işe yerleştiren İşkur İl Müdürlüğümüz 2014 yılının sadece ilk yarısında 26 bin 368 kişiyi işe yerleştirdi. Yıl sonu itibariyle bu sayının 50 bini geçmesini bekliyoruz. Rekor olacak işe yerleştirme sayısı ile İŞKUR İzmir vatandaşa umut olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Utandıran birincilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN