Enerji sektöründe 450 bin gence iş fırsatı

Giriş Tarihi: 17.7.2014

Yenilenebilir enerji kaynağı potansiyelinin, enerji talebindeki artışı karşılamanın yanında, 450 bin kişiye iş fırsatı yaratabileceği belirtildi

Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı Sorumlusu Selen Çekinir, Türkiye'de enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynak kullanımıyla ilgili yatırım çalışmalarının hızla arttığını belirtti. Türkiye'nin fosil bazlı enerji kaynağının sınırlı boyutta olması nedeniyle doğalgazın yaklaşık yüzde 97'sinin, kömür ve linyitin ise yüzde 20'sinin ithal edildiğini vurgulayan Çekinir, şu bilgileri verdi: "Tüm dünyada yenilenebilir enerji yatırımları binlerce iş fırsatı yaratıyor. Yenilenebilir enerji danışmanlığı, enerji sistemleri mühendisliği, alternatif enerji kaynakları teknolojisi teknikerliği, ısı yalıtım uzmanlığı, ekolojik bina tasarımcılığı gelecekte talep edilecek meslekler olarak görülmekte. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kurumu (IRENA) verilerine göre, dünyada yenilenebilir enerji alanında 2012 yılında 5,7 milyon kişi, 2013 yılında ise 6,5 milyon kişi istihdam edildi. Çin ise 2013 yılında yenilenebilir enerji alanında 2 milyon 640 bin kişiye iş imkanı sunarak en fazla istihdam sağlayan ülke oldu. Türkiye'de rüzgar enerjisinde 2023 yılı hedefi olan 20 bin megawatt kurulu güce ulaşılması durumunda 240 bin kişi istihdam edilecek. Güneş enerjisinin kurulum, işletim, bakım ve sistem üretimi için ise 2020 yılına kadar yaklaşık 200 bin kişinin doğrudan veya dolaylı istihdam edileceği öngörülmekte."

BÜYÜK POTANSİYEL
Çekinir, İzmir'in, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve geliştirilmesi açısından büyük potansiyele sahip olduğunu, kentin sadece rüzgar enerjisinde değil, güneş enerjisinden yararlanma açısından da en avantajlı iller arasında yer aldığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji sektöründe 450 bin gence iş fırsatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN