Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mühendis binmiyorsa ben hiç binmem

Metro skandalı, İzmirlileri tedirgin etti. İnşaatta çalışan bir mühendisin 'Metroya binmem' dediğini söyleyen vatandaş Enver Yüksel, "Demek ki bir bildiği var" yorumunu yaptı

Egeli Sabah'ın fotoğraf, video görüntüleri ve ODTÜ tarafından hazırlanan raporlara dayanarak ortaya çıkardığı metro skandalı başta İzmir olmak üzere tüm Türkiye'de büyük yankı uyandırdı. Açılışı yılan hikayesine dönen Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı'nın geriye kalan istasyonlarında test sürüşlerine başlanırken, İzmirliler, açılacak istasyonları kullanmaya niyetli değil. Metro inşaatı yakınındaki pastanede çalıştığı için burada çalışanlarla sıklıkla görüşme şansı olduğunu anlatan pasta ustası Enver Yüksel, "Burada görevli mühendis 'yeni açılacak iki durağı değil, Üçyol'a kadar olan metroyu kullanmam. Çocuklarımı da metroya sokmam' dedi. Mühendis metroyu kullanmıyorsa ben hiç kullanmam. Demek ki bir bildiği var. Her yerden su çıkıyor. Poligon deresinin suyunu bir türlü kesemediler. Metroyu bile doğru düzgün yapamadılar" diye açıklama yaptı. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde okutman olarak görev yapan Crystal Dungan, "Açılacak yeni metro duraklarını çıkan haberlerden sonra kullanmayacağım. Göztepe durağında inip yoluma otobüsle devam ederim. Metro benim için büyük kolaylık olacaktı fakat buradaki sıkıntıları öğrendikten sonra yeni açılacak istasyonları kullanmaya korkuyorum" şeklinde konuştu. Muhasebeci Murat Meriç ise, "Kesinlikle metroyu kullanmayacağım. Çıkan haberleri okuyunca tüylerim ürperdi. ODTÜ tarafından hazırlanan rapora rağmen nasıl seferlere başlayacaklar buna çok şaşırıyorum. Bu bölgede metro yerine otobüs ya da dolmuş kullanırım. Bunlar metroya göre çok daha güvenli. Olası bir faciada bunun hesabını nasıl verecekler" diye konuştu.

CANIMIZI SOKAKTA BULMADIK

Metroyu kesinlikle kullanmayacağını ifade eden ev hanımı Birgül Atsuzalde, "Poligon semtindeki inşaat yıllardır sürüyor. Demek ki yaşanan büyük sıkıntılar varmış. Bu nedenle bir türlü bitirilememiş. Böyle büyük bir tehlike varken metroyu kullanmam" dedi. 2 çocuk babası Murat Süpürgeci, "Böyle bir tehlike varken eşimle çocuğumla nasıl metroya bineyim. Canımı sokakta bulmadım. Yürüyerek giderim yine metroya binmem. Herkesi de buradan uyarıyorum. Kimse metroyu kullanmasın. Zemindeki problem eninde sonunda patlak verecek. Allah korusun. İnşallah büyük bir faciaya yaşanmaz" şeklinde görüşlerini ifade etti.

ÇOK TEHLİKELİ
2 çocuk babası memur İsmail Yalçın, "Böyle bir risk ve rapor varken metroyu açmalarını anlamsız buluyorum. İnsanları ölüme çağırıyorlar" şeklinde konuştu. Metronun İzmirspor ve Hatay istasyonları ile hattın tamamının ray döşeme işlerini alan yüklenici ÖZTAŞ firmasının Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne hazırlattığı rapor, vatandaşların kullanımına açılması öngörülen tünelde, İzmirlileri bekleyen tehlikeleri gözler önüne seriyor. Egeli Sabah'ın ulaşarak, kamuoyuna duyurduğu rapor, tünellerin yapımına olanak tanıyan hesaplamaların hatalı yapıldığını, proje çizilirken su basıncı ve depremselliğin göz ardı edildiğini ortaya koyuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mühendis binmiyorsa ben hiç binmem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN