Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'de su zammı mahkemelik oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisinin AK Partili üyeleri, İZSU'nun konutlara yönelik su zammı uygulamasına ilişkin, mahkemeye başvurarak, işlemin iptal edilmesini istedi

Giriş Tarihi: 18.7.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan ile Grup Sözcüsü Hakkı Durmaz ve Grup Sekreteri Mesut Demirkaya, 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren İZSU tarafından yürürlüğe konulan konutlara yönelik su zammına ilişkin işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu. İZSU'nun uygulaması kapsamında 0-20 metreküp arası su tüketiminde, konut tipi abonelik su tüketim bedelinin 1,35 liraya, 21 metreküp ve üzeri su tüketiminde ise yine konut tipi abonelik su tüketim bedelinin 3,11 liraya çıkarıldığına dikkat çeken AK Partili üyeler, "İZSU tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ne görüşülmek üzere gönderilen ve AK Partili Meclis Üyelerinin ret oyuna rağmen alınan karar ile yalnızca konut tipi abonelik için yapılan zamma ilişkin hiçbir gerekçeli karar gösterilmemiştir. Kaldı ki İZSU'nun su kullanım bedellerinden sağladığı kazanç oldukça yüksektir" görüşünü ifade etti.

ESKİ TARİFEYE GEÇİLMELİ

Bilal Doğan, "Açtığımız dava İzmirlilerin lehine sonuçlanırsa İZSU 1 Temmuzdan itibaren uygulamaya aldığı bu karar üzerine, en geç 30 gün içinde eski fiyat tarifesine geri dönecek ve 1 Temmuz'dan bu yana aldığı zamlı ödemeleri abonelerine iade edecektir. İzmirli suya daha fazla ihtiyaç duyulan bu sıcak yaz gününde mağdur edilmemelidir. Maalesef sayın Kocaoğlu'nun başkanı olduğu İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinden CHP'li üyelerin oylarıyla çıkan kararlar hemşehrilerimiz 1 Temmuz'dan itibaren suyu zamlı tüketiyor. Suya yapılan bu haksız zamma dur demek için yargıya gittik. Türk adaletine güveniyoruz. Aziz Kocaoğlu'na göre kamu hizmetleri ticari birer iş, belediyeler de ticari işletme mantığı ile yönetilen makamlardır. Alınacak kararlar kamu ve halk yararı gözetilmeksizin 'meclisten oyla geçsin' şeklindeki kararlardır. Verilecek yürütmeyi durdurma kararı, belediyelerin kamu hizmeti üreten bir kamu kurumu olduğunu bir kez daha gösterecektir"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de su zammı mahkemelik oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN