Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk turisti, vize engeli dinlemedi

Giriş Tarihi: 18.7.2014

Yunan adalarında Türk turist sayısı hızla artıyor. Geçen yıl Çeşme Limanı'ndan 60 bin Türk'ün girdiği Sakız Adası, bu yıl 100 bine ulaşmayı hedefliyor

Türkiye kıyılarına yakın konumdaki Yunan Adaları, son yıllarda Türk turist sayısındaki hızlı artışla turizmde altın yıllarını yaşıyor. Bu sezon hizmete alınan hızlı feribotla Çeşme Limanı'ndan 15 dakikada ulaşmanın mümkün olduğu Sakız Adası, bir kaç yıl öncesine kadar turizmden çok denizcilik ve sakız üretimiyle tanınıyordu.

HER YIL ARTIYOR
Sakız Adası Otelciler ve Pansiyoncular Birliği Başkanı Kytrilakis Dimitris, 10 yıl öncesine kadar Türk turistlerin çok tanımadığı Ada'nın şu anda en büyük ziyaretçisinin Türkler'den oluştuğunu, birçok tesisin artık Türkçe hizmet verdiğini, restoranlarda Türkçe menüler bulunduğunu kaydederek, "Her geçen yıl ağırladığımız Türk turist sayısı artıyor. Bizim rakamlarımıza göre 2012 yılında 30 bin Türk, Sakız Adası'nı ziyaret etti, bu rakam geçen yıl 59 bin 678'e çıktı. Yaklaşık yüzde 100 bir artış yakaladık. Bu yıl da 100 bine yaklaşacağımızı düşünüyoruz. 2-3 yıl içinde çok farklı rakamları konuşuyor olacağız" dedi. Dimitris, Türk turistler için sorun olan vize konusunda gümrük kapısından vize alma kolaylığının getirildiğini söyleyerek, Ramazan Bayramı nedeniyle Sakız'daki turizmcilerin özel bir hazırlık yaptığını, şu anda otellerin yüzde 80 oranında dolduğunu, Türk turistlerin artık Ada'ya bağlı köylerden ev ve apart kiralamaya başladığını söyledi. Ertürk Lines Yönetim Kurulu Başkanı Nezihe Ertürk, bu yıl ramazan ayında Çeşme'nin durgun bir sezon geçirmesine rağmen Sakız Adası'na geçişlerde geçen yıla göre yüzde 5 artış görüldüğünü bildirdi. Ertürk, "Yoğun talep nedeniyle bu yıl karşıya çalışan feribot ve gemi sayısı 6'ya çıktı. Biz her gün en az 3 sefer yapıyoruz. Ramazan Bayramı döneminde mevcut seferlerimizin tamamı doldu. Ek seferler koyacağız. Ada'ya taşıdığımız bir çok Türk, artık oteller yerine ev kiralamayı tercih ediyor" dedi. Sakız Adası'na geçişlerin hızla artması Çeşmeli turizmciyi rahatsız etmiyor. İlçenin belediye başkanı Muhittin Dalgıç, iki kıyının artık ortak pazarlandığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk turisti, vize engeli dinlemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN