Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'deki istihdamda cinsiyet ayrımı var

İşsizlik ülke genelinde yüzde 9'a gerilerken, bu oranın yüzde 16'ya ulaştığı İzmir'de, kadınların iş gücüne katılımı daha yüksek. Ancak yükseköğrenimli kadınlar, erkeklere oranla daha zor iş buluyor

Giriş Tarihi: 20.7.2014
Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı Doç Dr. Umut Halaç, büyükşehirler arasında en yüksek işsizlik oranına sahip İzmir'de kadınların iş gücüne katılım oranının, ülke ortalamasının üzerinde seyrettiğini ancak eğitim almış kadınların işsizlik oranlarının aynı eğitimi alan erkeklere oranla çok yüksek olduğunu söyledi. 2013 yılında eğitimli erkeklerin işsizlik oranı yüzde 8,9 iken kadınların işsizlik oranı yüzde 18,8 olduğunu anlatan Halaç, "İzmir'de istihdam yaratan yatırımların azlığıyla birlikte istihdamda cinsiyet ayrımının yaşandığı da açıkça ortada. İlginç olan, eğitim seviyesi düştükçe kadınlarla erkekler arasındaki işsizlik oranlarının farkı azalıyor, hatta okuma yazma bilmeyen kadınların işsizlik oranı, aynı eğitim düzeyine sahip olan erkeklerden daha düşük. İzmir, eğitim seviyesi yükselen kadının istihdam açısından cezalandırıldığı nadir şehirlerden. İzmir'deki yükseköğrenim almış kadınlar arasındaki işsizliğin yüksek olduğunu, işverenlerin yönetici pozisyonundaki işlere daha çok erkek adayları uygun gördüklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Olumsuz tablo, üretimde kullanılacak ara elemanların yetiştirildiği lise ve dengi meslek okulu düzeyinde daha da keskinleşiyor. 2013 yılında meslek okulu mezunu erkekler arasındaki işsizlik oranı yüzde 12,9'ken bu rakam aynı eğitim seviyesine sahip kadınlar arasında yüzde 29,6. Bu cinsiyet yapısına dayanan işsizlik oranları zaman içerisinde kötüleşmeye devam ediyor" diye konuştu.

REKABET ORTAMI

Doç Dr. Umut Halaç, İzmir'in işsizlik sorununun, her yıl TÜİK raporlarından sonra bir süre konuşulup daha sonra herhangi bir çözüm planı oluşturmadan unutulduğunu belirterek, "Rekabetçi dünya koşullarında ülkelerin ve bölgelerin, kaynaklarına uygun yatırımları yapması ve bu yatırımların devlet tarafından desteklenmesi gerekliliği ortada. Bu yatırımların da yüksek katma değer sağlayan ürünler üretmeye yönelik olması gerekiyor. Ancak bu şekilde iyi eğitimli bireylerin, yönetici pozisyonlarında ve iyi eğitimli ara elemanların üretici pozisyonlarında yer aldıkları istihdam olanaklarının ortaya çıkması sağlanabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'deki istihdamda cinsiyet ayrımı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN