Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İZSU'ya şok ceza

Atıkları boşaltmak için İzmir Körfezi'ni kullanan İZSU, bu kez Çevre İl Müdürlüğü'ne yakalandı. Bayraklı deresine deşarj yaptığı tespit edilen İZSU hakkında suç duyurusunda bulunulacak

Giriş Tarihi: 21.7.2014
İZSU, suçüstü yakalandı. İzmir Körfezi'nin kirliliği ve kokusu uzun süredir gündemdeki yerini korurken, dereleri kirleten İZSU'ya İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, idari işlem uygulamaya hazırlanıyor. Körfez'in kokusuna çözüm bulmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, derelerde ıslah çalışmalarını sürdürüyor. Derelerin yüzeyine beton dökülüyor, iş makinaları tonlarca atık çıkarıyor. Buna karşın kalıcı çözüm konusunda beklenen adımlar atılamıyor. Ayrıca diğer taraftan da Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU, çevreyi kirletiyor. Üstelik derelere deşarj yapan İZSU, bu kez belgeli olarak yakalandı. İZSU'nun borularından, dereye akan kirli su fotoğraflarla tespit edildi. Çevreyi kirletenlere hiçbir taviz vermeyen İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kamu kurumları ve özel sektör demeden kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Son zamanlarda iyice tartışılmaya başlanan İZSU'nun dere ve denizlere yaptığı deşarjlar yine gündeme geldi. İzmir Körfezi'ni atıkların boşaltılacağı bir yer olarak gören İZSU, bu kez de Bayraklı Deresi'ne atık su deşarjı yaptı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasının hemen yan tarafında bulunan Bayraklı Deresi'ndeki İZSU'ya ait atık su deşarj noktasını tespit eden ekipler, dereye akan sudan numune aldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, aldığı numunelerden birini de İZSU'nun laboratuvarına gönderdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, laboratuvarında örnekleri inceledi. Ekipler, analiz raporunun Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nin ilgili alıcı ortam standartlarının üzerinde olduğu saptadı. İZSU'nun atıksu borularından akan suyun kirliliğini tespit eden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, durumu İZSU'ya bildirdi. İl Müdürlüğü, kirliliğini tespit ettikleri atık su ile ilgili olarak idari işlem başlattı.

"KİMSEYE İZİN VERMEYİZ"
İZSU'nun çevreyi kirlettiğini tespit eden İl Müdürlüğü'nün idari işlem kapsamında İZSU hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunması ve para cezası kesmesi bekleniyor. Kamu ve özel sektör demeden çevreyi kirleten herkesin karşısında olduklarını söyleyen İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, "Başta İzmir Körfezi olmak üzere çevrenin kirletilmesine asla izin vermeyeceğiz. Çevreyi kirletenler, kirletmeyi durdurmakla yükümlüdür. Kim olduğuna bakmadan kirleten kim olursa olsun, gerekli işlemleri başlatıyoruz" dedi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün, İZSU'nun atık su deşarj noktasından akan suların kirlilik düzeyinin standartların üzerinde olduğunu tespit etmesinin ardından İZSU, Bayraklı Deresi üzerinde ıslah çalışmasına başladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün, ne kadarlık bir para cezası keseceği ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İZSU'ya şok ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN