Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atlı ciritte mutlu son Yeni Güney takımının

Yeni Güney Atlı Cirit Spor takımı, finalde Horoz Atlı Cirit Spor Kulübü'ne karşı üstünlük sağlayarak, 'Türkiye Atlı Cirit Şampiyonası'nda Denizli'yi temsil etme hakkı kazandı

Giriş Tarihi: 22.7.2014
Denizli'de Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'nun 2014 yılı faaliyet programında yer alan atlı cirit il birinciliği müsabakaları yapıldı. 2 gün süren müsabakalar, havaların sıcak olması sebebiyle akşam saatlerinde gerçekleştirildi. Denizli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Spor Oyunları Kompleksi'nde saat 21.00'de başlayan atlı cirit il birinciliği seçmelerine 3 takım katıldı. Takımlar, düzenlenecek Türkiye şampiyonasına katılabilmek için kıyasıya yarıştı. İlk gün Denizli Atlı Cirit ve Okçuluk Spor Kulübü'nü mağlup eden Horoz Atlı Cirit Spor Kulübü, finalde Yeni Güney Atlı Cirit Spor Kulübü'yle karşılaştı. Yeni Güney Atlı Cirit Spor takımı, finalde Horoz Atlı Cirit Spor Kulübü'ne karşı üstünlük sağlayarak, 'Türkiye Atlı Cirit Şampiyonası'nda Denizli'yi temsil etme hakkı kazandı. 40'ar dakikalık 2 devre halinde yapılan müsabakalara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

FİNALLER AKŞAM YAPILDI

Denizli Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ahmet İbanoğlu, yaptığı açıklamada, kentte geçen yıl yapılan uluslararası cirit sahasıyla atlı sporlara ilgilenen sporcuların kendini geliştirme fırsatı bulduğunu söyledi. Kentte atlı sporun marka olması gerektiğinin altını çizen İbanoğlu, "Şehrimizde kurulan kulüplerle ikinci defa cirit il şampiyonası yapmaktayız. Türkiye şampiyonasına katılmaya hak kazanacak sporcumuzu şimdiden tebrik ediyorum. Mevsim sıcaklıklarını ve Ramazan'ı dikkate alarak bu yarışmayı akşam saatlerinde yapmaya karar verdik" dedi. Tören sonunda dereceye giren takımlara Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, çeşitli hediyeler verdi.

TANIMI VE TARİHÇESİ

Cirit, at üzerinde süngü ve mızrağın düşmana daha iyi savrulması amacıyla ortaya çıkmış bir oyundur. Bu durumda cirit ağacının veya aletinin savaş gücünü geliştirmek için bir eğitim malzemesi olarak ortaya çıktığı, bu eğitim malzemesiyle at üzerinde alıştırmalar yapılmak suretiyle kurallı bir oyun şeklini almıştır. Cirit, bir diğer adı ile çavgan; Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir Ata sporudur. Türkler bu Atlı oyunu Orta Asya dan günümüze taşımışlardır. 16. yüzyılda bir savaş oyunu olarak kabul edilmişti. 19. yüzyılda Osmanlı ülkesi ve sarayının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu. Cirit aynı zamanda tehlikeli bir oyun olması sebebi ile 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasaklanmıştır. Daha sonraları tekrar popüler bir gösteri oyunu olarak yaygınlaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atlı ciritte mutlu son Yeni Güney takımının
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN