İzmir 'beşik' gibi

Ege Denizi ve İzmir'de 3 günde toplam 41 deprem meydana gelmesini değerlendiren Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Karabağlar'dan Konak'a doğru giden 15 milyon yaşındaki kırığın canlanması, bölgede korkuya sebep oldu" dedi

Giriş Tarihi: 22.7.2014
İzmir ve Ege Denizi'nde son 3 gün içinde büyüklükleri 1,8 ile 4 arasında değişen toplam 41 deprem meydana geldi. Geçtiğimiz cuma sabahı saat 06.58'de Urla'da 4 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından 40 artçı deprem daha yaşandı. Urla, Karabağlar ve Gaziemir'de depremleri yorumlayan Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmirlileri rahatlatacak açıklamalarda bulundu. Ercan, "Karabağlar ve Gaziemir'de Konak'a doğru giden bir kırık var. Buradan bir kırık geçiyor. O bölgeler yerleşime açıldığı için gerginlik boşalması halkta korkuya sebep oldu. Depremin yıkıcılığı yok ama kırığın diri olduğunu gösteriyor. 15 milyon yaşında bir kırık. Bu bölgede en fazla 6 civarında deprem olabilir. Şu ana kadar kuzey güneydoğuda kıpırdanma oldu. Ben doğu batıdan meydana gelecek bir kıpırdanmadan korkarım" dedi.

ANAKARA GERİLİYOR

Depremler Türkiye'ye doğru kaymaya başladığını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Ercan, son 2 yılda Yunanistan karasında ve Güney Ege'de çok baskın olan depremlerin son 3 aydır sanki batıdan doğuya, Türkiye'ye doğru kayma eğilimine girdiğini ifade etti. Özellikle en etkin bölüm olan güneybatı Anadolu'da yani Menteşe denilen bölgede depremler yoğunlaştığını söyleyen Ercan, "Buradaki ilk olaylardan bir tanesi güneydeki Afrika ana karasının Akdeniz ve Güney Ege'yi Türkiye- Rodos'un içinde bulunduğu yay boyunca ülkeyi kuzeye doğru aşırı kaktırmaya başladı. Bu kaktırma sonucunda Türkiye anakarası gerilmeye başladı. Bu gerginlik sonucunda depremcikler nedeniyle gerginlik boşalmalarını görmeye başladık. Dolayısıyla bu gerginlik boşalmaları ana kara kaymaları nedeniyle olağan gözüküyor. Ancak burada tabii ki şaşırtıcı bir olayla da karşılaşabiliriz. Depremcik ve küçük deprem boyutunda olan bu boşalmalar orta büyüklükteki depreme dönüşmesi şaşırtıcı olmaz. Menteşe bölümü duyarlı. Yani aşağı yukarı İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Antalya, Manisa illeri çok gergin gözüküyor" dedi. Depremlerin şiddetinin çok yüksek olmamasına rağmen çok fazla hissedilmesini yüzeye yakın olmasına bağlayan Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Karabağlar ve Gaziemir'de Konak'a doğru giden bir kırık var. Buradan bir kırık geçiyor. O bölgeler yerleşime açıldığı için gerginlik boşalması halkta korkuya sebep oldu. Depremin yıkıcılığı yok ama kırığın diri olduğunu gösteriyor. 15 milyon yaşında bir kırık. Bu bölgede en fazla 6 civarında deprem olabilir. Urla'da meydana gelen depreme neden olar kırık Seferihisar ve Kuşadası körfezinde gelir. Bu kırığın 4 büyüklüğünde deprem üretti. Bu kırık en fazla 6.2 büyüklüğünde deprem üretebilir. İzmir'in korkacağı kırık İzmir kırığıdır. Kadifekale yönünden gelir. Varyant, Göztepe, Güzelyalı yönünden Urla ve Çeşme'ye gider. Şu an için burada gerginlik boşalması görünmüyor. İzmir'i korkutacak kırık budur. Şu ana kadar kuzey güneydoğuda kıpırdaşma oldu. Ben doğu batıdan meydana gelecek bir kıpırdanmadan korkarım" dedi.

PEŞ PEŞE DEPREMLER

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre İzmir'de ve Ege Denizi'nde 3 gün içinde toplam 41 deprem meydana geldi. Depremlerin ilki ve en büyüğü geçtiğimiz Cuma sabahı saat 06.58 sıralarında merkez üssü Yağcılar'da 4 büyüklüğünde meydana geldi. Saat 07.00'de, aynı bölgede bu kez 3.2 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı. Saat 07.41'de ise Demircili'nin merkezi olduğu 1,8 büyüklüğünde bir sarsıntı daha oldu. Bunu, saat 08.26'da yine Demircili'deki 1,9 büyüklüğünde sarsıntı izledi. Saat 08.54'te ise Urla merkezde 2.1 ve Yağcılar'da 2.2 büyüklüklerinde depremler oldu.

CAN VE MAL KAYBI YOK
Urla'daki depremin ardından Cuma gecesi iftardan sonra saat 22.51 sıralarında Karabağlar merkezli 2.3 büyüklüğündeki artçı deprem 3.9 kilometre derinlikte meydana gelmesi nedeniyle oldukça fazla hissedildi ve kentte korkuya neden oldu. Bu depremi 23.07'de Yağcılar'da 1.9, 23.27'de Demircili'de 1.7, 23.32'de Karabağlar'da 2.6 büyüklüğünde depremler takip etti. Daha sonra Ege Denizi merkezli Cumartesi sabah saat 08.56'da 2.1 büyüklüğünde yaşandı. Cumartesi akşamı Karabağlar merkezli saat 18.48'de 2.7, saat 22.52'de 2.2 büyüklüğünde 2 deprem oldu. Pazar akşamı Gaziemir merkezli ardarda 3 deprem yaşandı. Saat 20.37'de 2.7, saat 20.39'da 2.4, 21.01'de ise 2.1 büyüklüğünde 3 deprem meydana geldi. Son olarak Saros Körfezi merkezli Pazartesi sabaha karşı saat 04.49'da 2.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan bu depremlerde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanması sevindirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir 'beşik' gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN