Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmirliler Gazze'ye duyarsız kalmadı

Giriş Tarihi: 22.7.2014

Gazze'de hayatını kaybedenler için teravih namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı, ABD konsolosluğunun önüne siyah çelenk bırakıldı, Netanyahu Hitler'e benzetildi

İsrail'in Gazze saldırısı İzmir'de de büyük infiale yol açtı. Anadolu Birliği Derneği üyeleri, ABD'nin İzmir Konsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı. Dernek başkanı Ferhan Ademhan, Alsancak'taki konsolosluk binası önünde toplanan üyeler adına yaptığı açıklamada, Türk halkının Gazze'de yaşanan insanlık suçuna karşı sessiz kalmaması gerektiğini söyledi. ABD'nin Gazze saldırılarını destekleyen açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Ademhan, "İsrail Başbakanı Netanyahu ve kabinesindeki bakanların tutumu, 1940'lardaki Alman faşizmini aratmamaktadır. Netahyahu, yıllar önce kendilerine zulmeden Hitler'in bayrağını devralıp adeta çağın Hitleri olmuştur. Buna sessiz kalan ABD ise İsrail'in yancısı konumundadır" dedi.

GIYABİ CENAZE NAMAZI
Diğer yandan Eşrefpaşa Camisinde teravih namazı kılan vatandaşlar, Anadolu Gençlik Derneği İzmir Şubesi'nin organizasyonunda Gazze'de ölen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı, dua etti. Dernek Başkan Yardımcısı Mahmut Aydın, "İsrail bir terör örgütüdür. Kınamadan, lanetlemeden anlamaz, güçten anlar. Bütün İslam ülkeleri adalet ekseninde birlik olmalıdır. Biz Gazze'de ABD askeri, Nato askeri istemiyoruz. Gazze'ye İslam ülkelerinin askerlerinden oluşan bir barış gücü gitsin" diye konuştu. Bergama'da da iftar sonrası Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan dernek üyeleri, sloganlar atarak İsrail'i kınadı. DİSK, KESK ve TMMOB'un şubelerinin oluşturduğu Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu, İzmir Barosu'nda düzenlediği basın toplantısıyla İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılara tepki gösterdi. Platformun sözcüsü İdil Uğurlu, İsrail devletinin tarihinde daima yaptığı gibi bir kez daha sivilleri hedef alarak, Gazze'ye yönelik saldırıları sonucunda yüzlerce Filistinli'nin yaşamını yitirmesine yol açtığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirliler Gazze'ye duyarsız kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN