Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşçilerin gözü bu ihalede

Giriş Tarihi: 24.7.2014

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk alanı içinde yer alan park, bahçe ve yeşil alanların bakım ve onarımını öngören ihalesini taşeron firma kazanırsa 1170 personel işini kaybedecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk alanı içinde yer alan park, bahçe ve yeşil alanların bakım ve onarımını öngören ihalede kriz çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İZENERJİ Şirketi ile birlikte 3 firmanın teklif verdiği ihalede, belediye şirketi ile diğer bir taşeron firma aynı teklifi verirken diğer bir taşeron firma ise iki firmadan 26 bin lira daha düşük teklif verdi. Şimdi tüm gözler ihale komisyonunun vereceği karara çevrildi. Komisyon en düşük teklifi veren firmada karar kılarsa halen Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki park, bahçe ve yeşil alanların temizlik ve her türlü bakım işini yapan 1170 İZENERJİ çalışanı, işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecek. Geçtiğimiz yıllarda hizmet alımlarında belediye şirketlerinde çalışan birçok işçiyi işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya bırakan ihale süreçlerinin ardından yeni süreç sıkıntılı başladı. Geçtiğimiz hafta ESHOT'tun gerçekleştirdiği hizmet alım ihalesinde sorun yaşanmazken önceki gün gerçekleşen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk alanı içindeki park, bahçe ve yeşil alanların bakım onarım ve sulama işlerini kapsayan hizmet alım ihalesinde sorun çıktı. Büyükşehir'e bağlı İZENERJİ şirketinde çalışan işçiler tarafından gerçekleştirilen bakım, onarım, temizlik ve sulama işleri için önceki gün ihale yapıldı. Yaklaşık maliyeti 9 milyon 280 bin 425 TL olarak belirlenen ihale, Kamu İhale Yasası'nda yapılan değişiklik nedeniyle 2015 yılı Ocak ayına kadar 3 aylık süreyi kapsayacak şekilde yapıldı. 3 firmanın teklif verdiği ihalede İZENERJİ ile Denmar Temizlik Nakliyat Ltd. Şti.'nin 7 milyon 733 bin 688 TL ile aynı teklifi vermesi dikkat çekti. Aynı ihalede Umman İnsan Kaynakları Ltd. Şti.-Riva Sosyal Hizmetler İş Ortaklığı ise 7 milyon 707 bin 152 TL'lik teklif sundu.

SENDİKA TAKİP ETTİ

1 Ekim-31 Aralık tarihleri arasındaki 3 aylık dönemi kapsayan ihale İZENERJİ Şirketi'nde sıkıntı yarattı. Komisyonun yapacağı inceleme sonrası taşeron şirkette karar kılması durumunda belediye şirketinde halen bu işi yapmakta olan 1170 işçinin durumunun ne olacağı ise merak konusu oldu. İZENERJİ örgütlü DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'nın da yakından takip ettiği ihale ile ilgili son sözü ihale komisyonu söyleyecek. Komisyon teklif veren üç firmanın da tekliflerini değerlendirmeye alıp ihale dosyasında yer alan evrakları incelmeyecek ve en uygun teklifte karar kılıp taraflara tebliğ edecek.

PERSONEL ALIMINDA 3+3 FORMÜLÜ
Hükümetin hizmet alım ihalelerini üç yıla çıkartan düzenlemesinin ardından geçtiğimiz aylarda belediye meclisinin aldığı karar doğrultusunda hizmet alım ihaleleri için süre artışına giden İzmir Büyükşehir Belediyesi, diğer hizmetlerde olduğu gibi bu ihale kapsamında da 3+3 formülü uygulayacak. 2015 yılının başından itibaren personel alımı için üç yıllık ihaleye çıkacak olan belediye yönetimi, gerçekleşen ihale doğrultusunda hizmet alım süresi dolan birimlerden olan park ve bahçelerde önce 2-3 aylık süreçleri kapsayan ihaleye, ardından da 3 yıllık asıl ihaleye çıkma kararı almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçilerin gözü bu ihalede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN