Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stat mı, çadır mı?

İzmir'in en fazla taraftar potansiyeline sahip Karşıyaka ve Göztepe'nin yıllardır özlemini çektiği statların yapımına ilişkin süreç ilerliyor. Ancak Büyükşehir ve Karşıyaka Belediyesinin itirazları, bu projeleri sekteye uğratabilir

Giriş Tarihi: 26.7.2014
Gençlik ve Spor Bakanlığının 3 milyar lira bütçe ayırdığı proje çerçevesinde, 23 ilde 25 stadın yapımına ilişkin süreç ilerliyor. Edirne'den Batman'a, Afyonkarahisar'dan Malatya'ya 22 şehir, yeni statlarına biran önce kavuşmanın heyecanını yaşarken, bir kentte"statlar yapılmasın" sesleri yükseliyor. O kent, İzmir... Göztepe ve Karşıyaka kulüplerinin, atıl durumdaki statlarının yerine inşa edilmesi planlanan UEFA standartlarına uygun, 15'er bin kişilik modern butik statların ihaleleri tamamlandı. Statların ihale bedeli 54'er milyon lira. Karşıyaka Stadı için yer teslimi de yapıldı ve kısa süre içinde yüklenici firmanın çalışmalara başlaması bekleniyor. Ancak özellikle Karşıyaka Stadı'na hem İzmir Büyükşehir hem Karşıyaka Belediyesinin güçlü itirazı var. Bu itiraz doğrudan 'istemezük" biçiminde değil de "Orası olmaz Örnekköy'e yapılsın" diye dolaylı yoldan ifade ediliyor.

GEREKİRSE ÇADIR KURACAK!

Büyükşehir ve Karşıyaka belediyelerinin muhalif tavırları, sürecin ilerleyen bölümlerinde projeyi sekteye uğratabilir. Zira İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka ve Göztepe'ye yaptırılacak statlara karşı olduğunu, projelerin iptali için dava açacaklarını açıkladı. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da "Gerekirse çadır kurarım yine o stadı yaptırmam" dedi.Karşıyaka Kulübü Başkanı Fatih Diniz'in ise şimdiye kadar net bir tavır ortaya koymaması dikkati çekti. Diniz, Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar ile Örnekköy'deki inceleme gezisine katılıp, burasının stat için uygun alan olduğunu söyledi ancak Karşıyaka Stadı'nı istemediklerini de açıkça ifade etmedi. Buna karşılık önceki KSK yönetimi Karşıyaka Stadı projesini açıkça desteklemiş ve sürecin başlatılmasında bu tavır belirleyici olmuştu.

TRAFİK SIKIŞIR, DOKU BOZULUR MU?
Peki mevcut Karşıyaka Stadı'nın yerine yenisinin yapılmasını istemeyen 2 belediyenin, itirazlarına gerekçe oluşturan argümanlar ne kadar geçerli? Statla birlikte AVM inşa edilecek ve burası birilerine peşkeş çekilecek, rant sağlanacak. Açıkça dile getirilmeyen ancak en fazla dedikodusu yapılan iddia bu. Doğru, inşa edilecek yapının bir stat olmasının ötesinde, restoranları, dükkanları, kafetaryaları ile canlı bir sosyal alan olması planlanıyor. Burada ciddi bir rantın oluşacağı da doğru. Ancak tesis 49 yıllığına Karşıyaka Spor Kulübü'ne bedelsiz olarak tahsis edileceği için, rantın tamamı Karşıyaka'ya kalacak. Bu rant Karşıyaka'yı maddi sıkıntıların boyunduruğundan kurtarıp, Süper Lig'e taşıyabilecek boyutlara ulaşabilir. Stat trafiği altüst eder, söz konusu alan profesyonel maçlar için uygun değil. Kapasitesi 15 bin kişilik olacak statta, futbol sezonlarında ayda iki kez maç yapılacak. Maç günlerindeki yoğunluk, semt pazarının kurulduğu ya da sahilde açık hava konserlerinin yapıldığı günlerden daha fazla olmayacak. (Semt pazarlarına gelen kişi sayısı ortalama 30 bin. Açık hava konserlerine 10 bin, Karşıyaka'nın son yıllardaki seyirci rekoru 7 bin 200) Yalıya yapılacak stat kentin dokusunu bozar Projenin uygulanacağı alanda zaten bir stat var. Eski stadın yerine yenisi yapılacak. Bu durumda "doku bozulur" savı havada kalıyor. Neden Örnekköy dururken, Karşıyaka'ya stat yapılıyor? 2008 yılında Örnekköy'e büyük bir stat yapılması gündeme geldi. Ancak yapılan incelemede söz konusu alanın stat inşasına uygun hale getirilmesinin proje maliyetini yüzde 40 oranında artıracağı hesaplandı, bundan vazgeçildi. İzmir'deki kulüp başkanları 2013'te İZVAK'ta yaptıkları toplantıda Karşıyaka ve Gürsel Aksel statlarının bulunduğu alanlara birer modern stat inşa edilmesi konusunda mutabakata vardılar. Örnekköy stat için en uygun alan. Karşıyaka Stadı'na taraftarların, toplu taşıma aracını kullanarak, ya da yürüyerek kolayca ulaşması mümkün. Maç günlerinde Yalı'nın yeşil kırmızı bir karnaval alanına dönüşmesi muhtemel. Örnekköy'e ulaşım ise büyük oranda özel araçlarla sağlanacak. Trafik keşmekeşi yaşanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stat mı, çadır mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN