Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu filme 'sessiz' kalma!

BİRartıİKİ Kişisel Yaratıcılık Atölyesi'nin "Engelsiz Sanatı Destekliyoruz" sloganıyla hayata geçirdiği 'Sessizlikte Dans'tan sonra, yeni projeleri olan "Sessizlik'te Film" ekibi start aldı

Giriş Tarihi: 27.7.2014
İzmir Sağırları Koruma ve Kalkındırma Derneği üyelerinden oluşan bir grup işitme engelli, proje yürütücüsü Didem Ayas başkanlığında, Muğla'da çekimleri süren "Güzel Köylü" adlı dizi setini ziyaret etti. Kendi imkanlarıyla amatör olarak film çeken "Sessezlikte Film" ekibi, yeni film çalışmalarının öncesinde, ilk defa profesyonel bir ortamda nasıl film çekildiğine tanık oldular.

ENGELLERİ AŞACAKLAR

Proje yürütücüsü Didem Ayas, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, BİRartıİKİ Kişisel Yaratıcılık Atölyesi'nin evsahipliğinde, "Engelsiz Sanatı Destekliyoruz" sloganıyla, işitme engellilere yönelik Mayıs ayında bir etkinlikler dizisi başlattıklarını hatırlattı. Bu kapsamda, "Sessizlik'te Dans" gösterisiyle, işitme engeli olan öğrencileri duyabilen öğrencilerle aynı sahnede buluşturduklarını, kulak tıkacı dağıtıkları izleyicilerin de gösteriyi sessiz izlemelerini sağladıklarını aktaran Ayas, aynı zamanda bir farkındalık çalışması olan gösteriyle çok güzel bir başarıya imza attıklarını kaydetti. Ayas, bu dizinin ikinci çalışması olan "Sessizlik'te Film" projesinin de, Muğla'da çekimi yapılan "Güzel Köylü" setini ziyaretle başladığını belirterek, işitme engellilerin televizyon ve sinema filmi ile ilgili en büyük sıkıntılarının altyazı veya işaret dili rehberi kullanılmaması olduğuna dikkat çekti. "Sessizlik'te Film" projesi yönetmeninden oyuncusuna tüm ekibini işitme engellilerin oluşturduğu bir film olacak. Filmin konusu bu kişilerce belirlenecek, senaryosunu bu ekip hazırlayacak. BİRartıİKİ, filmin senaryo yazımı, çekimi, oyuncuların hazırlanması ve kurgu aşamalarında işitme engellilere bilgi aktarımı ve teknik konusunda yönlendirici destek verecek. BİRartıİKİ, montajlandıktan sonra filmin gösterimini, sosyal sorumluluk projesi kapsamında işitme engellilerin de katılımıyla yapacak. İşaret dilinin kullanılacağı bir çalışma olması sebebiyle sinema dünyasına farklı bakış getirmesi öngörülen "Sessizlik'te Film" projesi, kullanılacak altyazı sayesinde sadece işitme engellilere değil daha geniş kitlelere hitap edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu filme 'sessiz' kalma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN