Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zehir tacirlerine mektuplu uyarı

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, kentte uyuşturucu satışını ve kullanımını önlemek amacıyla, daha önce sabıkalı olan kişilere cezaların artığını belirten bir mektup yollayacak

Giriş Tarihi: 29.7.2014
İzmir'e atandığı günden beri başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, son günlerde ülke gündemini sıklıkla meşgul eden bonzai başta olmak üzere toplumu kemiren ve gençleri yok eden uyuşturucu maddelerinin satışını- kullanımını önlemek amacıyla sıra dışı bir proje başlattı. Uzunkaya'nın talimatıyla Narkotik Şube Müdürlüğü tarafından daha önce hakkında uyuşturucu satmaktan, imal etmekten ya da kullanmaktan işlem yapılmış kişilerin adreslerine uyuşturucu satışının ve kullanmanın cezasının artırıldığını anlatan mektuplar gönderilecek. Uzunkaya, "Arkadaşlara talimat verdim. Son 4 yıl içinde ilimiz merkezinde ve ilçelerinde uyuşturucu kullananları ve bunu meslek edinmiş olanların tespitini yapıyoruz. Bunlara göndereceğimiz mektuplarda artan cezalara dikkat çekeceğiz. 'Yolunuz yol değil, kendinize yeni bir hayat yeni bir uğraşı meşru bir geçim ortamı bulun' diyeceğiz. Tedavi olmak isteyenleri de ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendireceğiz" diye konuştu.

"CANIMIZ YANMASIN"
Son günlerde gündemden düşmeyen ve toplumu kemiren sentetik uyuşturucu bonzai hakkında Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, halk arasında bonzai olarak bilinen sentetik kannabinoid maddesinin 2010 yılından itibaren kullanılmaya başlandığını söyledi. Uzunkaya, bonzainin esrar maddesinden 3-4 kat daha öldürücü ve alışkanlık kazandırma özelliği nedeniyle son derece tehlikeli bir sentetik uyuşturucu olduğunu belirtti. Uzunkaya, "Hükümetimiz bu konuda ciddi ve kalıcı çalışmayı ülke genelinde başlattı. Bir takım düzenlemelerle bonzai, esrar ve benzeri uyuşturucuları kullananlar, satanlar ve imal edenlere yönelik ceza limitleri arttırıldı. Uyuşturucu satan ve kullananların cezaların artırıldığından haberi yok. Örneğin 50 gram bonzai ile dağıtmak üzere yakalanan bir kişi 4 yıldan 8 yıla kadar, imal eden ise 10 yıldan 20 yıla hapis cezası alıyor" dedi.

TALİMAT VERDİ

Uyuşturucu satanlara ve kullananlara mektup göndereceklerine söyleyen Uzunkaya, şöyle devam etti; "Arkadaşlara talimat verdim. Uyuşturucu kullananlara ve satanlara mektup yazacağız. 2010 yılından itibaren 4 yıl boyunca ilimiz merkez ve dış ilçelerinde esrar, eroin, kokain, bonzai benzeri uyuşturucu madde kullananlara ve bunu meslek edinmiş olanların tespitlerini yapıyoruz. Artan cezalarla ilgili dikkat çekeceğiz. Uyuşturucu satıcıları hala uyuşturucu satmanın cezasını 1 yıldan 3 yıla kadar sanıyorlar. Şu an uyuşturucu satan dolaştıran pazarlayan kişi 10 yıldan 20 yıla kadar cezası var. En düşük 5 yılla başlayan hapis cezalarının olduğu bir suç. Bir yaptı, iki sıçardı, üçüncüde kaçma şansı yok. Bunlara göndereceğimiz mektuplarda artan cezalara dikkat çekeceğiz. 'Yolunuz yol değil, kendinize yeni bir hayat yeni bir uğraşı meşru bir geçim ortamı bulun' diyeceğiz. Tedavi olmak isteyenleri de ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendireceğiz."

KANUN DEĞİŞTİ
Türk Ceza Kanunu'nun 188. maddesinde yapılan değişikliğe göre, "Uyuşturucu veya uyarıcı madde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi 10 yıldan az olmamak üzere hapis ve 20 bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır, eğer uyuşturucunun çocuğa satılması halinde satan kişiye verilecek hapis cezası 15 yıldan az olamaz. Ayrıca Uyuşturucu veya uyarıcı maddenin eroin, kokain, morfin veya baz morfin olması halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır. 191. maddede kullanmak için uyuşturucu satın alan, kabul eden, bulunduran 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" şeklinde düzenlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zehir tacirlerine mektuplu uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN