Bonzaİye özel ekİp

Son günlerde kullanımı hızla artan 'bonzai' adlı uyuşturucu maddeyle mücadele etmek için İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi, özel bir ekip ve telefon hattı kurdu

Giriş Tarihi: 30.7.2014
Son günlerde özellikle gençler arasında kullanılan ve ölümcül sonuçları olan 'Bonzai' illetine karşı özel ihbar hattı kuran İzmir polisi, vatandaşlardan gelecek ihbarları bekliyor. İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, "Bonzai ile mücadele etmek için özel bir ekip ve ihbar hattı oluşturduk. Vatandaşlarımız 2436200 numaralı telefondan ihbarda bulunabilir. İhbarda bulunan kişilerin telefon numaraları ve kimlikleri kesinlikle gizli tutulacaktır. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. Önemli olan ihbar bilgilerinin sağlıklı ve doğru olması" diye konuştu. 2014 yılının ilk 6 ayında 27 kilo bonzai ele geçirildiğini söyleyen İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, "Düzenlenen operasyonlarda bin 325 kilo esrar, 1 kilo 282 gram kokain, 20 bin 516 adet ecstasy hap yakalandı. 2014 yılında bugüne kadar İstanbul'dan sonra en fazla uyuşturucuyla alakalı yakalama yapılan şehir İzmir. 1 Ocak 2014'ten şu ana kadar 600'ün üzerinde zanlı için işlem yapıldı. Bununla ilgili en son iki ayrı operasyonda 10 kilo sentetik uyuşturucu alındı" dedi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi, uyuşturucu ticareti yapanlar ve sokak satıcılarına yönelik çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. İzmir Narkotik polisi uyuşturucu satıcılarıyla etkin mücadele edebilmek için, özellikle son günlerde gençleri ölüme götüren Bonzai'yi bitirebilmek için özel bir ekip kurdu ve ihbar hattı oluşturdu. 2436200 numaralı telefona vatandaşlardan gelecek ihbarları bekleyen Narkotik polisine İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesinden de elektronik posta yoluyla ulaşılabiliyor.Yaklaşık 1 ay önce kurulan bonzai ihbar hattının sorunsuz şekilde çalıştığını söyleyen İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, ailelere de uyarılarda bulundu.

"ARKADAŞLIK ÇOK ÖNEMLİ"
Yetkililer, "Aileler çocuklarının arkadaş çevresine çok dikkat etmeliler. Bunun yanı sıra çocuklarının internette gezindiği sitelere bakmalılar. Aile filtresi kullanmalılar. Uyuşturucu satıcıları internet üzerinden kendilerine müşteri arıyorlar" diye konuştu.

ÖDÜL TUTARI DA YÜKSELDİ

Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla uyuşturucu madde ve uyuşturucu madde elde etmek amacıyla ekilen bitki yakalamalarında 1 kiloya karşılık verilecek ikramiye tutarları belirlendi. Karara göre likit eroin, kokain, likit esrar, baz morfin, toz esrar gibi uyuşturucu maddeler için verilen ikramiye tutarları sabit tutuldu. Toz esrarda kilo başına 1154 TL ikramiye verilecek, ihbarcı yoksa bu tutar 230 TL'ye düşecek. 1 kilo bonzaide kilo başına ödenecek ikramiye tutarı, 1154 TL'den 4 bin 619 TL'ye çıkarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bonzaİye özel ekİp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN