Özgür KAYNAR: Bayramlar kıymetlidir

Giriş Tarihi: 30.7.2014
Yokluk yıllarında ne büyük heyecandı. İple çekilirdi. İnsan öyle sabırsızlanır, takvim yaprakları tükenmek, günler geçmez bilmezdi. Kıyafetlerin yamandığı, ayakkabıdan şemsiyeye her şeyin tamir edildiği vakitlerdi... Fakirlik diz boyuydu. Savaş yılları daha hafızalarda canlıydı. 'Yok' kelimesinin ifade ettiği anlam, şimdilerden çok daha fazlasıydı. Pek çok şey yok ya da çok az olduğundan, her şey çok ama çok değerliydi. Yeni bir giysi ya da bir ayakkabı yılda bir, bilemedin iki kez alınabilirdi. Bazen o da zordu. Sahip olmak öyle kolay değildi. Hem çocuklar hem de büyükler için tam zamanı bayramlardı. İşte bu yüzden sabırsızlanılan günlerdi bayramlar, özeldi.

HEYECANLA BEKLENİRDİ

Anne ve babalar tüm imkanlarını zorlar, hem evlatlarına hem de kendilerine bayramlıklar alırdı. Üzerine titrenirdi o alınanların, gözler üzerinden ayrılmazdı. Bayram sabahına kadar saklanır, zamanı geldiğinde ise büyük bir heyecanla giyilirdi. Üzerindekinin yeni olduğu hemen anlaşılırdı. Hep yeni kalsın istenir, eskiyecek diye korkulurdu. Bayram sona erdiğinde de bir sonraki bayrama kadar pek kullanılmazdı. Arada düğün falan olursa, ancak o zaman dolaptan çıkarılır, havalandırılıp naftalin kokusu temizlenince hazır olurdu. Ne günlerdi... Zaman değirmeninin, yaşamımızda neleri öğütüp geçmişe kattığını, şöyle eskilere gidince daha iyi fark ediyor insan. Artık sahip olmak kolay. Çocuklar, kıyafetlerin yamandığını, öyle de giyilebildiğini hiç bilmiyor. Önceden eskimesin diye üzerine titrenilenler, bugün hemen gözden düşüyor, tükeniveriyor. Tüketirken tükenmek böyle bir şey olsa gerek. Bu tükenmişlik bayramlar gibi özel günleri de eritip bitiriyor.

ZAMANLA DEĞİŞTİ

Bayram denince bir zamanlar buluşmak, mutluluğu paylaşmak akla gelirdi, bugün ise uzaklaşmak, tatil yapmak. Yokken pek çok şey varmış aslında. Varlık arttıkça, varlık nedenlerimizden uzaklaştık mı acaba?.. Çılgınlar gibi tüketirken tükensek de, yokluğun ne demek olduğunu pek bilmesek de, sahip olunanların kıymetini eskisi gibi anlayamasak da... Bayramlar güzeldir, kıymetlidir. Ramazan Bayramınız kutlu olsun...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Bayramlar kıymetlidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN