Sezon yeni başladı

Ramazan'dan sonra beş günlük bayram tatilini fırsata çevirenler Ege sahillerine akın etti. Hal böyle olunca da son yılların en yüksek doluluk oranına ulaşıldı, turizmci ve esnafın yüzü güldü

Giriş Tarihi: 30.7.2014
Ramazan ayınedeniyle boş kalan oteller, 5 günlük bayram tatili boyunca full çekiyor. Otellerde bir tek yatak bile boş kalmazken, tatilciler boş oda isteyerek girdikleri otellerden elleri boş dönüyor. Boş oda bulamayan tatilciler ya arabalarda konaklıyor ya da günü birlik olarak tatillerini yapıp akşam evlerine geri dönüyor. Başta Çeşme olmak üzere, Bodrum, Kuşadası, Didim, Foça, Seferihisar bölgelerinin doluluk oranları hem bölge esnafını hemde turizmcilerin yüzünü güldürdü. Ramazan ayının, yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle tatil sezonu tam anlamıyla başlayamadı. Ramazan Bayramı'ndaki 5 günlük tatil ile yaz sezonu deyim yerindeyse yeni açıldı. Tatilciler tarafından, Ramazan boyunca rağbet görmeyen otel ve tatil beldeleri bayram tatili ile birlikte adeta doldu taştı. Otellerdeki doluluk oranı ise tatil sezonun yeni açıldığı müjdesini verdi.

'TATİL BİR İHTİYAÇ'
Başta Çeşme olmak üzere Ege Bölgesi'ndeki tüm tatil beldelerini full çektiğini belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Ege Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Gençay, "Bütün oteller ağzına kadar dolu. İnsanların, otellere korkunç bir talebi söz konusu. Bırakın odayı, bir tek boş yatak bulmak mümkün değil. Buna rağmen hala rağbet devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda da Ramazan, yaz dönemine denk gelmişti. Fakat o zaman Ramazan Bayramı'nda bu kadar talep olmamıştı. Bu bayram tatili 5 gün olduğu için tatilciler sürenin de uzun oluşuyla tatile çıkmak istedi" dedi. İnsanlar artık yavaş yavaş tatilin bir ihtiyaç olduğu bilincine sahip olduğunu belirten Gençay, "Bu sene doluluk oranlarının bu kadar yüksek olmasının sebebi Ramazan'ın Temmuz ayına denk geldiği için insanlar zaten Haziran'da da doğru düzgün tatil yapma fırsatı bulamadı. Araya bir de Ramazan girince, insanlar tatili pek tercih etmedi. Bu nedenle bayram tatilinde yaşanan bu yoğunluk sezonun yeni açıldığını müjdeliyor. Öte yandan tatil öncesinden zaten oteller odalarını çoktan satmıştı. Tatil kültürü giderek gelişiyor. Önceden rezervasyon yaparak hem ucuza tatil yapıyorlar hem de tatillerini önceden planladıkları için tatilin havasına giriyorlar" dedi.

RENKLİ AĞUSTOS

Hiçbir yerde boş oda kalmadığını belirten Gençay, "Çeşme'de inanılmaz bir yoğunluk var. Çeşme altın sezonunu yaşıyor diyebiliriz. Son yılların en büyük patlaması söz konusu. Bunu yanı sıra sadece Çeşme değil, Ege Bölgesi'ndeki hemen hemen her yer dolu. Bodrum için kültür turları düzenlemek istedik fakat otellerdeki yoğunluk ve doluluktan dolayı grup rezarvasyonalrı bile alamadık. Bunun dışında Fethiye, Marmaris gibi turistlerin yoğun ilgi gösterdi tatil merkezleri de aynı doluluk oranını yaşıyor. Fiyat olarak daha mütevazi olan Didim'de ise adım atacak yer yok. Gümüldür ve Sığacık bölgelerinde çok sayıda yatak kapasiteli oteller var orada bile yer bulmak mümkün değil, bu bayram turizimcilerin yüzünü güldürdü. Biraz olsun rahat nefes almak, moral verdi. Yaz sezonu yeni açılıyor. Ağustos ayı çok renkli ve canlı geçecek" dedi.

İZMİR 'SESSİZ' KALDI
Tatilciler, Ramazan Bayramı'nı fırsat bilerek İzmir'den ayrılınca kent adeta hayalet şehre döndü. Sıcakların en yoğun olduğu yaz mevsimine denk gelen Ramazan Ayı nedeniyle tatil yapmayı tercih etmeyenler, 5 günlük Ramazan Bayramı'nı fırsat bilerek tatil yapmak için kenti terk etti. Çeşme, Foça, Seferihisar, Urla, Karaburun gibi İzmir'in gözde tatil beldeleri adeta tatilciler ile doldu taştı. Tatilciler kenti terk edince hayalet şehre dönen İzmir'i görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. İzmirliler'in kenti terk etmesi ve kentte kalanlarında aşırı sıcaklar nedeniyle sokağa çıkmaması nedeniyle kent bom boş kaldı. Talat Paşa Bulvarı'ndan araç bile geçmezken, normal günler tıklım tıklım olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi terk edilmiş görüntüsüyle dikkat çekti. Kentin merkezi konumundaki Konak Meydanı bile ıssız kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sezon yeni başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN