Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 bin yıl önce de "moda" varmış!

Giriş Tarihi: 31.7.2014

Laodikya'daki bulgular, Denizli'nin tekstilde 4 bin yıllık marka kent olduğunu ve "moda" kavramının da o dönemden günümüze yansıdığını ortaya koydu

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, kazı çalışmalarında elde ettikleri bulguların, Denizli'nin tekstilde 4 bin yıllık bir marka olduğunu ve "moda" kavramının o dönemde günümüze yansıdığını ortaya çıkardığını bildirdi. Şimşek, Laodikya antik kentinden elde edilen buluntuların, geçmişle bugün arasında köprü kurmasıyla çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Kazılarda elde ettikleri bulguların, çağdaş Denizli için en önemli ekonomik faaliyetlerinden biri olan tekstilin, kentte binlerce yıl öncesine dayanan bir geçmişe sahip olduğunu ispat ettiğini anlatan Şimşek, Laodikya antik kentinde son olarak M.S. 494 yılındaki depremde yıkılan sütunlu galerilerde yaptıkları çalışmalarda yerin 7 metre altında 2 parça halinde kumaş ortaya çıkardıklarını söyledi.

MEZARINA YAZDIRMIŞ!
Şimşek, Laodikya'da bir tekstil borsasının olduğunu ve tekstilde bir marka olan Laodikya dokumalarının, tüm antik dünyaya ihraç edildiğini dile getirdi. Antik dönemde, Fransa'da Laodikya kumaşlarını satan bir kişinin öldükten sonra mezar taşına, "Laodikya kumaşları satan kişi" olarak yazdırmasının bunun bir ispatı olduğunu ifade eden Şimşek, şunları kaydetti: "Antik dönemdeki tekstil ürünleri de her kesimden insana hitap edecek şekilde dokunuyordu. Sıradan, orta ve üst gelirli insanların durumuna göre, farklı kumaşlar üretiliyordu. Kazılarda elde ettiğimiz buluntulardan, konfeksiyon teknolojisinin çok geliştiğini tespit ettik. İnsanların günün modasına göre çok kaliteli ürünleri rahat giyilebildiğini, hatta markanın ön planda tutulduğunu gözlemledik. Marka ve moda, binlerce yıl öncesinden günümüze yansımış durumda. Bugün de Denizli'den tüm dünyaya çok kaliteli dokuma ürünleri gönderiliyor. Bu yönüyle de geçmişle günümüz arasındaki bağlantılarının oluşturulması açısından önemli bir arkeolojik materyal olduğunu düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 bin yıl önce de "moda" varmış!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN