Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Fuar Alanı başka bahara

Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı'nın açılışı temmuzdan ağustosa ertelenmişti. Ancak yüklenici firma ek süre talebinde bulundu, ağustosta da açılış ihtimali ortadan kalktı

Giriş Tarihi: 31.7.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yeni Fuar Alanı'nı Ağustos ayında açma planı suya düştü. Yüklenici Ermit İnşaat'a 11 Ocak 2013 tarihinde yer teslimi yapılan ve temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atılan alanın yapımı için öngörülen 550 günlük süre, 15 Temmuz 2014'te sona erdi. Şantiye sahası içinden geçen ve çalışmaları engelleyen yüksek gerilim hattının deplasesi halen sağlanamadı. Yüklenici firma yarım kalan işleri tamamlamak için Büyükşehir Belediyesi'nden 6 ay ek süre talebinde bulundu. Firmanın talebini değerlendiren Büyükşehir Belediyesi süre uzatımı ile ilgili henüz son kararını açıklamadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kendi öz kaynakları ile Gaziemir'de, ESBAŞ yanındaki 330 dönümlük alan içinde Yeni Fuar Alanı yapmak üzere ihaleye çıktı.

DEPLASE, PROJEDE UNUTULDU
İhaleyi 259 milyon 690 bin lira bedelle Ermit İnşaat aldı. İnşaatın 15 Temmuz 2014 tarihinde bitmesi öngörüldü. Bu arada inşaat alanı içinde kalan TEİAŞ'a ait 380 kilovoltluk Aliağa 2'den Uzundere'ye, oradan da Karaburun'u besleyen yüksek gerilim hattı bir türlü şantiye alanı dışına deplase edilemedi. Bu da yüklenici firmanın şantiye sahası içindeki imalatlarını olumsuz yönde etkiledi. İddiaya göre Yeni Fuar Alanı'nın projeleri hazırlanırken yüksek gerilim hattı gözardı edildi, atlandı. Proje kapsamında hazırlanan ihale şartnamesine de o süreçte hattın deplasesine ilişkin bir kalem konulmadı. Durum böyle olunca da hattın deplasesi ihale kapsamında yapılacak işler içinde yer almadı. İnşaatın başlaması ile birlikte TEİAŞ 3. Bölge Grup Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi'ne uyarı yazısı yazarak inşaat çalışmaları sırasında hatta yaklaşılmamasını, dikkatli çalışılmasını istedi. İş güvenliği uzmanları da can güvenliği açısından hattın geçtiği bölgede çalışma yapılmasının büyük risk oluşturduğuna dikkat çekti ve hattın altında yürütülen çalışmaların durdurulmasını istedi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi yüklenici firma aracılığı ile projede değişiklik yaptı ve hattın deplasesi ile ilgili işlemler bu aşamadan sonra başlandı. Öncelikle hattın deplasesi projeye dahil edildi. Yeni proje TEİAŞ'a onaylatıldı. Ardından da hattın kaydırılacağı alanda kamulaştırma yapıldı. Tüm bu işlemlerin yapılması zaman aldığı için bu süreçte imalatlar da yavaş ilerledi.

MART 2015'E SARKABİLİR
Büyükşehir Belediyesi'nin yüklenici firmaya ne kadar ek süre vereceği merak konusu olurken uzmanlar sadece şantiye sahası içinden geçen yüksek gerilim hattının bile yeni yerine deplasesinin en iyimser tahminle 6 ay süreceğine dikkat çekti. Durum böyle olunca Başkan Kocaoğlu'nun Ağustos ayı iç inde yeni fuar alanını hizmete sokma hayali de suya düşmüş oldu. Proje ile ilgili birinci hedefi tutmayan Büyükşehir Belediyesi'nin yeni hedefinin fuar alanını Mart 2015'teki Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na yetiştirmek olduğu öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Fuar Alanı başka bahara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN