Yıkmayın ağalar beyler!

İzmir, Türk cimnastiğinin lokomotif şehri. Bornova Spor Salonu'nun yalnızca bu spora tahsis edilmesi, yıllarca İzmir'den elit cimnastikçilerin yetişmesini sağladı. Şimdi bu salon, yerine hizmet binası ve otopark yapmak için yıkılacak

Giriş Tarihi: 3.8.2014
Cimnastik antrenmanları için tam donanımlı hale getirilerek, yalnızca bu spora tahsis edilen, üst düzeyde birçok sporcunun yetişmesine katkı sağlayan Bornova Spor Salonu, Bornova Belediyesi tarafından yıkılmak isteniyor. Salonun yıkılarak, yerine belediye hizmet binası ve otopark yapılması projesine, cimnastik camiasından büyük tepki var.

GSİM DEVRE DIŞI

Hayırsever bir vatandaş tarafından "yalnızca spor tesisi yapılmak" kaydıyla Bornova Belediyesi'ne bağışlanan söz konusu alan, 1978 yılında belediye tarafından, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne 99 yıllığına devredildi. İnşa edilen spor salonu 90'lı yıllarda cimnastik için tam donanımlı hale getirildi. Bu hamle Türk cimnastik sporu açısından adeta bir dönüm noktası oldu. Salonun yalnızca bu spora tkahsis edilmesi, yıllarca İzmir'den Şükran Taşyuran, Ferhat Arıcan, Ümit Şamiloğlu, İbrahim Çolak gibi elit cimnastikçilerin yetişmesine imkan sağladı. Salonun yıkarak yerine belediye hizmet binası ve otopark yapma kararı alan Bornova Belediyesi, yasal kiracı olan ve sözleşmesi resmi olarak 2077 yılına kadar devam Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü'nü devre dışı bırakmak istedi. Dönemin belediye başkanı Kamil Okyay Sındır'ın yardımcısı Ali Aykut, Bornova Tapu Müdürlüğü'ne yazı göndererek, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü'nün kullanım hakkının kaldırılmasını talep etti. Tapu Müdürlüğü ise "İntifa hakkı 99 yıl süreyle Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü'ne aittir. İntifa hakkının terkini için kullanım hakkını elinde bulunduran GSİM'nin talebi gerekli olduğundan terkin işlemi yapılamamış ve evrak ekte iade edilmiştir" cevabını verdi. Bornova Belediyesi'nin, İzmir cimnastikçilerin büyük değer verdiği salonu, deyim yerindeyse "kiracısına çaktırmadan" yıkma girişimi bu cevapla sonuçsuz kaldı. Belediye son hamlesini Belediye Meclis Toplantısı'nda yaparak tekrar yıkım kararı almak istedi. Fakat meclis üyelerinden biri söz konusu yıkım kararı ile ilgili ret oyu verdi. Pazartesi günü tekrar toplanacak Belediye Meclisi'nde gündem maddesi olan yıkım kararı yeniden oylanarak karara bağlanacak. Salonda cimnastik antrenmanı yapan 1200 civarındaki çocuğun velisi belediye önünde bir protesto yapmaya hazırlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıkmayın ağalar beyler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN