Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şampiyonların çığlığı: Bizi evsiz bırakmayın

Bornova Belediyesi'nin, birçok şampiyon ve madalyalı cimnastik sporcusunun yetiştiği Bornova Spor Salonu'nu yıkarak hizmet binası ve otopark yapmak istemesine, milli sporcular bu sözlerle isyan etti

Giriş Tarihi: 4.8.2014
Bornova Belediyesi'nin, bir çok şampiyon ve madalyalı cimnastik sporcusunun yetiştiği Bornova Spor Salonu'nu yıkarak belediye hizmet binası ve otopark yapmak istemesini dün yaptığımız "Yıkma başkan" başlıklı haberimiz ile gündeme getirmiştik. Haberimizin ardından çalışmalarını salonda sürdüren milli sporcular da sessizliğini bozdu. Öte yandan Bornova Belediyesi'nin yıkmak istediği Bornova Spor Salonu ve Bornova Stadı'nın bulunduğu arazinin afet sonrası toplanma merkezi olduğu ortaya çıktı.

BAŞKA YER Mİ KALMADI?

Türk cimnastiğinin lokomotif şehri olan İzmir'de, sadece cimnastik sporu için hizmet veren Türkiye'nin en donanımlı merkezi Bornova Spor Salonu, Bornova Belediyesi tarafından yıkılmak isteniyor. Fakat söz konusu salonda trambolin, aerobik, artistik, Kız ve Erkek Milli Takımları ile Türkiye Olimpiyat Takımı antrenman yapıyor. Ay-Yıldızlı formayı terleten, 10 yıldır üst üste Artistik Cimnastik Türkiye Şampiyonu, Gençlik Olimpiyatı ikincisi, dünya üçüncüsü ve Akdeniz Oyunları Üçüncüsü Ferhat Arıcan, Avrupa Gençlik Oyunları Üçüncüsü Ahmet Önder, Akdeniz Oyunları İkincisi ve Dünya Üçüncüsü İbrahim Çolak ve Türkiye Cimnastik Büyükler Şampiyonu ve Akdeniz Oyunları Dördüncüsü Demet Mutlu ve daha nice sporcular bu salonda çalışarak başarıları elde etti. 11 yaşında cimnastiğe Bornova Spor Salonu'nda başlayan Ferhat Arıcan, aradan geçen 10 yıl boyunca bir ay-yıldızlı forma ile bir çok başarı kazandı. Cimnastiğe başladığı zaman Buca'da oturduğunu, antrenmanların gününün büyük bir çoğunluğunu kaplamaya başlaması üzerine salonun çevresinde bir ev tutarak, orada yaşamaya başladığını belirten milli sporcu Arıcan, "Ben cimnastiği burada sevdim. Sırf bu salon için ailem yaşadığı evi ve çevresinden feragat edip salona yakın bir ev tuttu. Benim için böylesine büyük bir fedakarlık yaptılar. Benim gibi bir çok sporcu aynı aşamalardan geçti. Şimdi buranın yıkılacağını öğreniyoruz. Bu salon gibi Türkiye'de başka bir tane daha yok. Yıkıp yerine otopark ve belediye binası yapacaklarmış. Bunları yapacak başka yer mi kalmadı? Zaten, cimnastik sporcularının bir çok derdi var. İmkansızlıklar ile savaşıyoruz. Ben ay-yıldızlı forma ile bir çok başarı yakaladım ve yakalamak için her şeyimi feda ediyorum. Buna rağmen bir tek sponsorum bile yok. Bütün bu zorlukların yanında bir de şimdi salonumuz yıkılacak tehlikesi ile karşı karşıyayız. Bizler Dünya Şampiyonası'na hazırlanıyoruz. Kafamızda 'nerede antrenman yapacağız' düşünceleri ile nasıl konsantre olabiliriz ki? Belediyeden kararlarını tekrar gözden geçirmelerini rica ediyorum. Bu salon çok değerli, belediye sporcuları sokağa atmamalı aksine sahip çıkmalı" dedi. Milli sporcunun hocası Reyhan Karanlık ise, "Bornova'da böyle bir salonun olması mucize. Yeri o kadar merkezi olduğu için veliler güvenerek çocuklarını buraya gönderiyor. Sanayi sitasi veya tenha bir alanda değil. Bornova Spor Salonu, cimnastikte bir numaralı salon. Burası kapanırsa diğer yerlere sporcu gelmez. Bunun örneklerini diğer illerde yaşadık gördük. Bu çocuklar imkansızlıklar ile mücadele ederken bir de bu sorunu çıkartmanın anlamı yok. Bu salonu yıkacaklarına bu çocuklara sponsor olsunlar" dedi. Demet Mutlu, Ferhat Arıcan ve Şükran Taşyuran gibi başarılı cimnastikçiler, salonun yıkılması ile büyük üzüntü yaşayacakları öğrenildi.

8 KULÜP ÇALIŞIYOR

Yıkım kararı gündeme bomba gibi düşen spor salonunda Cimnastik Milli Takımı ve Olimpik Milli Takım dışında 8 tane kulüp daha çalışıyor. Bunların aralarında Bornova Belediyespor da yer alırken, salonda günde toplam 1200 sporcu antrenman yapıyor.

AFET SONRASI TOPLANMA YERİ
Bornova Spor Salonu'nun afet sonrası ilk toplanma alanı olması burayı biraz daha önemli kılıyor. Bölgedeki tek büyük açık alan ve kapalı yer olan Bornova Spor Salonu yıkılıp yerine belediye hizmet binası ve otopark yapılırsa olası bir afet sonrasının nereye yönlendirileceği merak konusu oldu. Öte yandan arka bahçesi geniş olduğu için 112 Acil istasyonu yapılması gündeme gelen Bornova Spor Salonu'nun afet sonrası ilk toplanma merkezi olduğu için istasyonun yapılmasından vazgeçildiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şampiyonların çığlığı: Bizi evsiz bırakmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN