Maliyet iki katı olacak harcanan para kamunun

Karşıyaka Stadı'na karşı çıkanlar "Stat Örnekköy'e yapılsın" diyor ama bu, iki kat maliyet demek. Eski KSK Başkanı Büyükoral, "Stadı engelleyen vebal altında kalır" görüşünde

Giriş Tarihi: 5.8.2014
Kullanımı Karşıyaka Spor Kulübü'ne bırakılacak Yalı'daki Karşıyaka Stadı'nın ihalesi tamamlandı ve inşaata başlanması bekleniyor. İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka Belediyesi'nin "stat oraya değil Örnekköy'e yapılsın" itirazı, taraftarları kızdırırken, projenin çeşitli aşamalarında bulunan isimler de stada karşı çıkılmasına tepki gösterdi.

100 BİN KİŞİLİK YAPILIR

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, stadın belirli kısmı dere yatağına oturmak zorunda kaldığından Örnekköy'den vazgeçildiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Buraya bakanlık da yapsa belediye de yapsa harcanan para kamu kaynağı. Kamu kaynağı için 'Beni istedim harcadım' diyemezsiniz. Örnekköy'e 20 bin kişilik stadyum yaptığınızda 100 bin kişilik stadyum parası harcamış olursunuz. Gidin daha düzgün ve sağlıklı bir yerde 100 bin kişilik stat yapın. Kocaoğlu 'gidip yapacağım' demiş. Gidip yapsın. Bunların derdi stat yapmak değil. Kim yatırımı engelliyor ortada. İzmir ile ilgili hükümetimiz hangi sözleri verdiyse yerine getirdi. Yerine getirirken de yerel yönetimlerle mücadele ediyoruz. Ona rağmen bu stadı yapacağız. Başka yerde yapacaklarmış. Ellerinden tutan yok. Bu statlar kulüplere ciddi gelir sağlıyor. Aslında bir bakımdan da bunları rahatsız eden nokta o. Kulüpler artık belki de Büyükşehir'e gidip yardım istemeyecek. Kendi ayakları üzerinde durabilecek. Statların altındaki dükkanlar ve spor salonları kulüplere verilecek."

YALI'YI BİZ ÖNERDİK

Karşıyaka'nın önceki başkanı Cihan Büyükoral, başkanlığı döneminde teknik analizleri gördüklerini, Örnekköy'de dere yatağının olması, güneş ve rüzgarın konumu, mülkiyet sorunu gibi nedenlerle hem maliyet artışı hem de zaman kaybı olacak diye stadın Yalı'ya yapılmasını önerdiklerini anlattı. En az 15-20 kez Ankara ve İstanbul'a projeyi yapan genel müdürle görüşmeye gittiklerini dile getiren Büyükoral, şöyle devam etti: "Stadın altına 2 bin metre kare süpermarket ve alışveriş merkezi yapılabilecek. Müze ve kulüp binasını ilave ettik. 8 bin metrekare dükkanlar iş hanları ve işyerleri olacak. Bir katında kulüp yönetimi, son katında localar olacak. Kulübe yıllık 15 milyon lira gelir getirebilecek. Bunu bakanlık kabul etmiş. İhalesini yapılmış. 15 milyon lira gelir getirecek stadı engellemek, KSK'nın geleceğini engellemektir. İnönü Stadı tam merkezde. Kadıköy aynı. Dünyada da bir yığın örnek var. Real Madrid'in stadı şehrin göbeğinde. Metro yapılmış. Metro durakları var. İnsanlar yürüyerek gelecek. Vapur da var. Diğer toplu ulaşımlar var. 15 günde bir maç oluyor. 500 araba da gelir. Artık kazma vurulacak. 'Örnekköy'e yapalım' diye karşı çıkılıyor. Karşıyaka bunları 50 yıldır dinliyor. Bunu engelleyenler vebal altında kalırlar. Örnekköy'e 15 günde bir seyyar köfteciler gider. Hükümet, bakanlık ve İzmir Milletvekilleri, Binali Bey projeyi bir yere getirdiler. Bu konuda destek verdiler. Bunun engellenmesi, siyasi bir şey olduğunu düşündürüyor. 'Onlar yapmasın da biz yapalım' gibi."

MUTABIK KALINMIŞTI
İzmir Gücü Spor Vakfı (İZVAK) Başkanı Tuğrul Yemişçi, 2008 yılında Örnekköy'de stat yapılmasının gündeme geldiğini, hatta belirlenen 70 dönümlük alanın yanındaki 75 dönümlük arazinin daha alındığını ancak buradaki dere yatağının ıslahı ve düzeltilmesinin maliyeti iki katına çıkaracağı anlaşılınca, "Aynı parayla Karşıyaka ve Göztepe statları yapılsın" fikrinin geliştiğini ve bunun kabul gördüğünü anlattı. Yemişçi, "24 saat yaşayacak tesis olacak, kulüpler gelir elde edecek diye başkanlar buna sıcak baktılar. Daha sonra merkeze en az 40 bin kişilik, bütün kulüplerin kullanacağı bir stat yapılması kararı alındı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliyet iki katı olacak harcanan para kamunun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN