Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hızır'a kötü haber

Giriş Tarihi: 6.8.2014

İçişleri Bakanlığı, Ersu Hızır'ın mahkeme kararı ile tekrar göreve iade edilmesinin ardından genel sekreter yardımcısı olarak görev yapan Genç'in genel sekreterlik atamasını onayladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde uzun süredir beklenen onay nihayet geldi. İçişleri Bakanlığı, Ersu Hızır'ın mahkeme kararı ile tekrar göreve iade edilmesinin ardından genel sekreter yardımcısı olarak görev yapan Pervin Şenel Genç'in Genel Sekreterlik görevine atanmasına ilişkin kararnameyi onayladı. Bakanlık onayı, önce İzmir Valiliği'ne, ardından da dün öğle saatlerinde Büyükşehir Belediyesi'ne ulaştı. Böylece uzun süren dava süreçlerinden ve buna bağlı olarak sık sık değişen görevlendirme şemalarından sonra Genç, tekrar Genel Sekreterlik koltuğuna bu sefer asaleten oturmuş oldu. Genç'in bu kararı büyük sevinçle karşıladığı öğrenildi.

KOCAOĞLU ÖNERDİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Genel Sekreter Ersu Hızır arasında yaşanan dava süreçlerinin ardından geçtiğimiz aylarda mahkeme kararı ile Genel Sekreterlik koltuğuna tekrar oturan Ersu Hızır'a İçişleri Bakanlığı'ndan kötü haber geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, sonuncusu geçtiğimiz Nisan ayında olmak üzere bu güne kadar 3 kez İçişleri Bakanlığı'na yazı yazarak genel sekreterlik görevine Genel Sekreter Yardımcısı Pervin Şenel Genç'in getirilmesini talep etmişti. Son yazının üzerinden 4 ay gibi bir süre geçmesinin ardından sonunda beklenen haber İçişleri Bakanlığı'ndan geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun talebi, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından da uygun görüldü ve onaylandı. Bakanlık tarafından önce İzmir Valiliği'ne gönderilen yazı dün öğleden sonra da Büyükşehir Belediyesi'ne tebliğ edildi. Böylece Büyükşehir Belediyesi'ndeki çete davası kapsamında cezaevine giren ve iki yıla yakın bir süre cezaevinde kaldıktan sonra görevine geri dönen Pervin Şenel Genç, mahkeme kararı ile Ersu Hızır'a devretmek zorunda kaldığı genel sekreterlik koltuğuna yeniden oturmuş oldu. Genç'in yeniden genel sekreterlik görevine getirilmesi başta Genç olmak üzere çalışma arkadaşları arasında da büyük sevinç yarattı. Belediye yetkilileri yazının gereğinin hemen yapılacağını, gerekli tebligatların yapılmasının ardından da Genç'in genel sekreterlik koltuğuna oturacağını söyledi. Genç'in kadrosunun onaylanması ile birlikte kadrosu düşen Ersu Hzır'ın durumunun ne olacağı ise merak konusu oldu. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Hızır'ın kadrosuna ve derecesine uygun bir şekilde görevlendirmesinin yapılacağını ifade etti.

YERİNE KİM GELECEK?

Genç'in genel sekreterlik koltuğuna oturması ile birlikte Büyükşehir'de de taşlar yeniden yerinden oynamış oldu. Genç'ten boşalan Genel Sekreter Yardımcılığı koltuğuna kimin getirileceği merak konusu oldu. Boşalan koltuğa atamanın Kocaoğlu tarafından yapılacağı belirtildi.

DAHA ÖNCE DİSİPLİN İŞLEMİ BAŞLATILMIŞTI
Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun güven bunalımına düştüğü gerekçesiyle görevden aldığı Genel Sekreter Ersu Hızır'a, Danıştay 5'inci Dairesi göreve yeniden dönmesinin kapılarını açmıştı. Hızır'ın Danıştay kararına uyularak kadrosunun geri verilmesi beklenirken, Büyükşehir yönetimi; 9-27 Ağustos arasında gelmediği tespitiyle tutulan tutanakların ardından disiplin işlemi başlattı. Tebligat, Hızır'a 28 Ağustos'ta yapıldı. Hızır da 29 Ağustos'ta faksla 15 Ağustos'tan itibaren 10 gün istirahatlı olduğunu gösteren raporu gönderdi. Ancak, Büyükşehir raporu kabul etmedi. Görevden çekilme isteği işlemiyle ilgili işlemleri başlattı. Hızır ise geçerli raporu olduğunu belirterek görevine başlatılması için İçişleri Bakanlığı'na dilekçe verdi. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Yavuz Selim Köşger imzalı 11 Eylül 2012 tarihli yazıyla, istirahat raporu nedeniyle "mazareti olmaksızın görevin terk edilmesi" hükmünün gerçekleşmediği bildirildi ve görevin iade edilmesi istendi. Ardından Hızır, idare mahkemesine açtığı davaları bir bir kazandı ve önce uzman olarak atanmasına ilişkin kararı, ardından da disiplin kurulunun kararını iptal ettirdi. Bunun sonucu olarak da mahkeme kararları doğrultusunda tekrar göreve iade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hızır'a kötü haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN