Şarkısı da zehİrlİ

Gençleri ölüme götüren 'bonzainin' hızla yaygınlaştığını belirten Orhan Keskin, "Her yerde şarkısı bile çalınıyor. Son derece tehlikeli olan bu uyuşturucuyu akla getirip özendiren bir şarkı yasaklanmalı" dedi

Giriş Tarihi: 6.8.2014
Gediz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Orhan Keskin, gençleri ölüme götüren sentetik uyuşturucu bonzai ile çarpıcı tespitlerde bulundu. Keskin, bonzainin ucuz ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle hızla yaygınlaştığını, en çok da 2'nci ergenlik dönemindeki 13-26 yaş arasında kullanıldığını vurguladı. Davranış bilimci Keskin, bonzainin şarkısının bile olduğunu söyledi, "Düğünlerin vazgeçilmezi haline geldi, her yerde çalınıyor. Bilinçaltına mesaj veriyor, özendirici etkisi var" diye konuştu.

UYARI VE BİLGİ VERİLMELİ

Ergenliğin bu son evresi, kendini topluma ispat etmeye çalışan gençlerin aşırılıklara en yatkın olduğu dönem olduğunu belirten Keskin, "Bonzai satıcıları, işte bu yüzden bu çağdakileri hedef alıyor, tuzağa da çoğunlukla sorunlu ve orta ya da alt gelir grubu ailelerin çocukları düşüyor. Aile içi şiddet görmüş, küçük yaşlarda çalıştırılmaya veya dilenciliğe zorlanmış gençler de risk grubunda. Ergenler arasında özentiyle ve taklitle başlıyor, kimyasal özelliği yüzünden hızla bağımlı hale getirip ölüme götürüyor. Fertleri arasında bağların zayıf olduğu aileler başta olmak üzere tüm anne ve babalar bu tehlikeye karşı uyarılıp bilinçlendirilmeli. Eğer gençler, hal ve hareketleriyle gerçek dünyadan kopuk görünümdeyse acilen yardım istenmeli" diye konuştu.

MERAK UYANDIRIYOR

Bonzainin şarkısının bile olduğuna ve düğünlerin vazgeçilmesi haline geldiğine işaret eden Orhan Keskin, şöyle konuştu: "Her şarkının doğrudan ya da bilinçaltına yerleşen mesajları vardır. Bazı şarkılar özellikle ergen çağdakileri intihara sürükleyebilir. Kimileri de şarkıda geçen karakterlere özenir, onlar gibi olmaya çalışır. Bu şarkıda da 'elimde patladı bonzai', 'zulala', 'ayık kal' gibi sözler bulunuyor, bilinçaltına bonzaiyi adeta kazıyor. İlk bakışta eğlendirici gibi görünen bu şarkı merak ve ilgi uyandırıyor. Son bir ayda 300'ü aşkın kişiyi öldürdüğü belirtilen son derece tehlikeli bu uyuşturucuyu akla getirip özendiren bir şarkının olması ve her yerde çalınması kabul edilebilir değil. Bonzai bedenleri zehirleyip esir alırken, şarkısı da zihinleri zehirliyor!"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şarkısı da zehİrlİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN