Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buyur buradan yak!

Büyükşehir, açılmasına az zaman kaldığını duyurduğu teleferik tesisinde; kafeterya, restoran, tuvalet gibi alanları ihale etmekte geç kaldı. Bu da tesisin 2015'ten önce tam kapasiteyle açılamamasına neden oldu

Giriş Tarihi: 7.8.2014
Balçova'daki teleferik tesisleri Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin hazırladığı rapor doğrultusunda can ve mal güvenliği olmadığı gerekçesi ile 2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatılmışt. Tesislerin tamamlanmasına az bir süre kalmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi daha önce yıktığı mesire alanındaki kafeterya, kır kahvesi, restoran, büfe ve tuvalet gibi tesisleri aradan geçen süreçte ihale etmekte gecikince yeni bir skandala imza attı. Taşıyıcı sistemlerin tamamlanmasına az bir süre kalmasına rağmen Dede Dağı'ndaki mesire alanı için İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni ihaleye çıkabildi. Belediye'den yapılan duyuruda mesire alanındaki 14 adet bina tadilatı ile 2 adet konteynır tuvalet alımı ve 35 bin 617.77 metrekarelik çevre düzenleme işinin 18 Ağustos'ta, yani işin resmi bitiş süresine 10 gün kala ihale edileceğini duyuruldu. Süre olarak da ihaleyi alan firmaya 240 gün yani 8 ay verildi. Durum böyle olunca yapımı yılan hikayesine dönen teleferik taşıyıcı sistemlerinin inşaatı bitse bile Büyükşehir teleferikle tepeye çıkan vatandaşların günübirlik ihtiyaçlarını karşılayacak tesislerin yapımını geciktirdiği için devreye sokamayacak. Yüklenici firmaya verilecek süre dikkate alındığında 2007 yılında kapatılan tesisler, en iyimser tahminle 2015 yılının Mayıs ayında hizmete açılabilecek.

2007 YILINDA KAPATILDI

Kapatılan tesiste aradan geçen 7 yıllık süreçte önce mevzuattaki sıkıntılar aşıldı, ardından 3 kez ihaleye çıkıldı. İlk iki ihale iptal edilirken üçüncü ihale uzun süren dava ve Kamu İhale Kurumu'na yapılan itiraz süreçleri nedeniyle sıkıntılı geçti. Sonunda Teleferik tesislerinin yapım işi STM Teleferik sistemleri firmasında kaldı. Firmaya 2013 yılı Mart ayında yer teslimi yapıldı. Yüklenici firmaya işin yapımı için 300 gün süre tanındı. 30 Nisan 2014'te bitmesi öngörülen iş daha sonra verilen süre uzatımı ile 28 Ağustos'a kaldı. Bu arada Dede Dağı'nda Büyükşehir Belediyesi tarafından kiraya verilen ve yukarı çıkan vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşılamayı öngören tesisler önce tahliye edildi, ardından da yıkıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde resmi internet sitesinden mesire alanında yer alan 14 adet bina tadilatı ile 2 adet konteynır tuvalet alımı ve 35 bin 617.77 metrekarelik çevre düzenleme işinin 18 Ağustos'ta, yani işin resmi bitiş süresine 10 gün kala ihale edileceğini duyurdu. İhale şartnamesinde söz konusu işlerin yapımı için de 240 gün, yani 8 ay süre verildi. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da geçtiğimiz günlerde halen inşaatı devam eden teleferik şantiyesine giderek incelemelerde bulundu. Konuya ilişkin Büyükşehir'den geçilen basın bülteninde tesislerin açılmasına az bir süre kaldığı ifade edilirken henüz ihalesi bile yapılmayan mesire alanındaki düzenleme çalışmalarından hiç bahsedilmedi. Durum böyle olunca yüklenici firma 28 Ağustos'ta işi bitirse bile Dede Dağı'nda bulunan mesire alanındaki tesislerin düzenlemesi yapılamadığı için sistem devreye sokulamayacak. Düzenleme çalışmalarının biteceği tarih dikkate alındığında İzmirliler 7 yıldır hasret kaldıkları teleferik sefasına en iyimser tahminle 2015 yılının Mayıs ayında kavuşabilecek.

28 AĞUSTOS'TA SÜRE DOLUYOR

18 Ağustos'ta gerçekleşecek ihale kapsamında 14 adet bina tadilatı, 2 adet konteyner wc alımı, 35 bin 617.77 metrekare çevre düzenlemesi öngörüldü. İşin bitiş süresi de yer tesliminin ardından 240 gün yani 8 ay süre öngörüldü. Bir yandan ihale süreci işlerken diğer yandan da Teleferik taşıyıcı sistemlerini üstlenen yüklenici STM Firması sisteminin ana omurgasını oluşturan 8 direkten 6'sını tamamlarken üçer ayaklı 2 özel direğin dikilmesi işleminin de kısa sürede tamamlanacağı belirtildi. Yapım çalışmaları süren alt istasyonda artık ince işlere geçildiğini kaydeden Büyükşehir yetkilileri, üst istasyonun kaba inşaatının da bitmek üzere olduğunu, kalan iki direğin montajının ardından halatların gerileceğini açıkladı. Firmaya tanınan ikinci süre uzatımının bitmesine ise 20 günlük süre kaldı. Eğer yüklenici firma süre uzatımının sonra ereceği 28 Ağustos'a kadar eksik kalan işleri tamamlayamazsa ya kendisine üçüncü bir süre uzatımı verilecek ya da cezalı duruma düşerek kalan işleri tamamlayana kadar geçen her gün için Büyükşehir'e para cezası ödemek durumunda kalabilecek.

HIZLI VE GÜVENLİ
Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak tasarlanan ve saatte 1200 yolcu taşıyacak olan teleferik sisteminin hat boyu 810 metre, yüksekliği ise 316 metre olacak. Hat üzerinde 8'er kişi kapasiteli 20 gondol çalışacak ve seyahat süresi 2 dakika 42 saniye olacak. İzmir'in yeni teleferiği 12 milyon liraya mal edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buyur buradan yak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN