"İzmir ayağına sıkıyor"

Beklenen oldu, Şehir Plancıları Odası, "Karşıyaka ve Göztepe statları yapılmasın" diye dava açtı. Milletvekilleri, İzmir'in bu anlayışla bir adım bile yol alamayacağı görüşünü dile getirdi

Giriş Tarihi: 8.8.2014
Şehir Plancıları Odası, yapılması planlanan Göztepe ve Karşıyaka statlarının "yoğunluğu kaldıramayacağı" gerekçesiyle, Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açarak ihalelerin iptalini istedi. İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, "Çevreye başta gürültü olmak üzere birçok zarar söz konusu. Ayrıca sosyal ve teknik altyapı da yeterli değil" diye konuştu.

OLİMPİK STAT DEĞİL Kİ
Bu hamle AK Parti İzmir milletvekillerinin tepkisine yol açtı. Aydın Şengül, "Olimpik statlarla bu statları karıştırıyorlar.Bunlar 15 bin kişilik statlar. 2 haftada bir maç yapılacak. Maçlar 3-5 bin kişiye oynanıyor. Taraftarlar yürüyerek gidecekler.Ezbere konuşulan şeyler. Kaldı ki bu alanlar zaten spor alanları. Stat olmayan bir yere stat yapılmıyor. Kendileri bilir. CHP'li belediyeler Hükümetle el ele verip İzmir'e beraber daha neler yapabiliriz demek yerine, bunların tartışması yapılıyor. Niye bu kadar inatlaşılıyor onu da anlamış değilim" dedi.

SESİZLİK MANİDAR

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, statların yapımına yerel inisiyatifle karar verildiğine dikkat çekerek, şu görüşleri dile getirdi: "İZVAK bünyesindeki toplantıda Bakanlık'tan destek istediler, biz de destek verdik. Kocaoğlu karşı çıkıyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar yalpalıyor.Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş tamamen karşı zaten. Büyükşehir Belediye Başkanı ne diyorsa onun dediği yoldan gidiyor.Bu engellemelerden sonra projeler tekrar masaya yatırılacak. Biz cebimizdeki parayı kullanmıyoruz. Bu milletin parasını iyi bir şekilde kullanıp birlikte bu işi yapalım düşüncemizin dışında bir hareket söz konusuysa buna karşı yapılacak çok da bir şey yok. Kulüplere de bir şey söylemek istiyorum. Bir tahrikle geçen sene gündemde olmadığı halde 'Alsancak Stadı yıkılacak' diye yaygara çıkartılıp, yürüyen kulüplerimiz vardı. Şimdi stat yapalım diyoruz birileri engelliyor. Kulüplerden bir ses çıkmaması da manidar.Bu statları kulüpler istedi."

İZMİRLİLER KARAR VERECEK
AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık ise, Şehir Plancıları Odası'nın görevinin "İzmir'e yatırım yaptırmamak" olduğunu savunarak şöyle konuştu: "Onlara kalsa İzmir'e hiçbir şey yapılmasın. Statlar büyük statlar değil. Dava açma gerekçeleri mesnetsiz. Yargıda da 'İzmir'e yatırım olmasın' diyen bir yapı oluşmuşsa ona bir şey diyemeyiz. Bundan sonraki sürece yargı ve İzmirliler karar verecek. İzmirliler statlarına sahip çıkarsa arkası gelir. Zorla İzmir'e yatırım yapacağız diye bir yaklaşım içinde olamayız. Kocaoğlu ile iyi geçinmek adına 'tavşana kaç, tazıya tut' mantığıyla olaya yaklaşırsa İzmir bir adım boyu bile yol alamaz. İzmir kendi ayağına sıkıyor. Şehir Plancıları Odası'nda görev yapanlar İzmir ile iş yapmıyorlar mı? "

KONUTLARA BAKSINLAR
Karşıyaka Kulübünün eski başkanı Cihan Büyükoral da projelerin engellenmek istenmesine tepki göstererek, "Önce konutlardaki yoğunluğa baksınlar. Stat çevresinde ne yoğunluğu varmış? 15 günde bir maça gelinecek. Ben de inşaat mühendisiyim. 15 günde bir stada gelecek seyircilerin yüzde 80'i yürüyerek gidip gelecek. Kendileri dava açmıyorlar. Şehir Plancıları Odası'na açtırıyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İzmir ayağına sıkıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN