Demokrasi bayramı

Cumhurbaşkanının ilk kez halk oyuyla belirlendiği tarihi seçime İzmirliler yoğun ilgi gösterdi. Tatilciler önce oy kullandı, sonra Çeşme'nin yolunu tuttu

Kayıtlı 3 milyon 30 bin 462 seçmenin bulunduğu İzmir'de, vatandaşlar 8 bin 463 sandıkta, Türkiye'nin halk oyuyla belirlenen ilk cumhurbaşkanı seçmek üzere oy kullandı. Yaz dönemi olması dolayısıyla, tatilcilerin sandığa gitmeyeceği yönündeki tahminlere karşılık, ülkenin önde gelen turizm merkezlerinden Çeşme'de halk plajlarının boş kaldı gözlendi. Butik Otel işleticisi İbrahim Evrim Ayral, misafirlerinin bir bölümünün rezervasyonlarını dondurduğunu, havayoluyla İstanbul ve Ankara'ya giderek oylarını kullandıktan sonra tekrar döneceklerini ifade etti. İlçede ikamet eden vatandaşların önemli bölümü ise sabahın erken saatlerinde oy verme işlemini tamamladı. İzmir'de de oyunu sabah saatlerinde kullanan çok sayıda vatandaş, tatil beldelerinin yolunu tuttu. Öğle saatlerinde Çeşme Otoyolu'ndaki trafik yoğunluğu arttı. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise ilçede yazlığı bulunan vatandaşlardan yaklaşık 4 bin 100'ünün ikametlerini taşıyarak oylarını ilçede kullanmayı tercih ettiğini, birçok yazlıkçının ise oy kullanmak için memleketlerine gittiğini bildirdi.

YENİ BİR DÖNEM

AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, oyunu Bornova Kazım Dirik Mahallesi Ali Suavi İlköğretim Okulu'ndaki 1334 numaralı sandıkta saat 11.00'de kullandı. Oy kullanmaya AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ile birlikte gelen Yıldırım, "Bugün Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yeni bir dönemi başlatacak seçimi yaptık" diye konuştu. Oy kullanmaya gelen vatandaşlar Yıldırım'a ilgi gösterdi ve birlikte fotoğraf çektirdi. Oy verme işlemleri sırasında ortaya ilginç görüntülerde çıktı. 89 yaşındaki Ayşe Gül isimli yaşlı kadın oy kullanmaya torunu Ece Gül ile birlikte geldi. Merdivenleri güçlükle de olsa çıkıp oyunu kullanan Ayşe Gül, "Bugüne kadar hep belediye başkanı ve milletvekili seçmek için oy kullanmıştık. İlk kez Cumhurbaşkanımızı seçmek için oy kullandım" dedi.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanmak üzere sabahın erken saatlerinde Güzelbahçe 60'ıncı Yıl Anadolu Lisesi'ne geldi. AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican'ın da kendisine eşlik ettiği oy atma işleminde 1023 nolu sandıkta oy kullanan Nükhet Hotar, seçimin hayırlı olmasını diledi. Emekli Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, İzmir'in Urla ilçesinde oyunu kullandı. Eşi Özenç Özkök ile EGİAD Ortaokulu'na gelen Özkök, 1111 numaralı sandığın bulunduğu sınıfa geçti. Vatandaşlarla birlikte sıraya giren Özkök, görevlilerin kontrollerinin ardından oyunu kullandı.Hilmi Özkök, daha sonra yaptığı açıklamada, "Memleketimiz için hayırlı olsun" dedi. AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican oyunu Bornova Dr. Cavit Özyeğin İlkokulu 1143 Numaralı sandıkta kullandı. Eşi Dr. Dilek Delican ve kızı İrem Naz'la birlikte okula gelen Delican, "Bugün bizim için düğün günümüz. Tüm teşkilat mensuplarına da bunu söyledim" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, oyunu Bornova'daki Suphi Koyuncuoğlu Ortaokulu'nda kullandı. Okula eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu ve oğlu Çağdaş Kocaoğlu ile birlikte yürüyerek gelen Başkan Kocaoğlu'nu okulun bahçesinde Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila karşıladı. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Mavişehir İlkokulu'nda Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Süleyman Eczacıbaşı İlköğretim Okulunda, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina da Karacaağaç Türk Kadınlar Konseyi İlkokulu'nda oylarını kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi bayramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN