Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çatı çöktü CHP’liler isyan etti

Başbakan Erdoğan'ın kesin zaferinin ardından, İzmir'de Ekmeleddin İhsanoğlu'nu baştan beri istemeyen CHP'liler bayrak açtı: "Ortada hezimet var, sorumlular derhal istifa etsin"

Giriş Tarihi: 12.8.2014
Seçim sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından CHP'de muhalif isimler seslerini yükseltmeye başladı. İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, bloğunda sert bir yazı yayımlayarak, ortaya çıkan durumu hezimet olarak niteledi. Güler şöyle dedi: "Çatı aday, 2011 genel seçimlerine göre yüzde 2,24 oy yitirdi ve 2,1 milyon seçmenin kaçmasına yol açtı. Hezimetin sorumluluğu, elbette, çatı aday formülü yanlışını yaratıp milyonlarca seçmene dayatarak kabul ettirmeyi deneyen yetkililerin kendilerindedir." CHP'nin eski il başkanı Kemal Karataş, "Recep Tayyip Erdoğan, bu çatı projesini çökertti. Bu partiler birleşerek sinerji yaratacaklarına sinamiki liderler yarattılar. Başta da Kemal Kılıçdaoğlu ve Devlet Bahçeli olmak üzere... Bundan sonra siyasi yelpaze yeniden şekillenecektir. Ve yine en büyük zararı CHP ve MHP görecektir. Erdoğan doğru yol ve yöntemler izledi. Önümüzde yerel seçimlerden bu yana gerileyen bir CHP var" dedi.. Eski CHP Milletvekili Canan Arıtman da sert sözlerle parti yönetimini eleştirerek, "Bu seçim 3 Temmuz'da Ekmeleddin İhsanoğlu adı açıklanınca sona erdi. Biz bu sonucu önceden gördük. Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk turda seçileceği belliydi. Bunu CHP istedi. Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi derhal istifa etmelidir" diye konuştu. Eski CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de "tam bir hezimet söz konusu" değerlendirmesinde bulunarak, "Artık, palavralardan vazgeçilmelidir. Halkın nabzını tutmayan yöneticilerden vazgeçilmelidir. Çatı aday açıklandıktan sonra ilçeleri gezdiğimde insanlarda heyecan görememiştim. Bu da sandığa yansıdı. Çatı çöktü" dedi.

EN YÜKSEK KATILIM EGE'DE
Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, bir çok ilinde, sandıktan birinci sırada çıktığı Ege'deki katılım oranı ülke ortalamasının 5 puan üzerinde gerçekleşti. Ege'de katılım oranı yüzde 80,6'a ulaştı. İzmir'de 1 milyon 382 bin 566 oya ulaşan İhsanoğlu, 30 Mart'ta CHP ve MHP'nin 1 milyon 518 bin 406 olan toplam oylarından 135 bin 840 eksik oy almış oldu. Manisa'da ise İhsanoğlu'nun oyları, 30 Mart'taki CHP ve MHP oylarının 10 puan gerisinde kaldı. Bu ilde belediye başkanlığını kazanan MHP 354 bin oyla yüzde 40.1, CHP de 161 bin 770 oyla yüzde 18.28 oy oranına ulaşmıştı. İki partinin toplam oy oranı yüzde 58'i geçiyordu. İhsanoğlu 396 bin 939 oyla Manisa'da yüzde 48.3 oy oranına ulaştı. Denizli'de, 30 Mart seçimlerinin benzeri bir tablo ortaya çıktı. 282 bin 533 oy alan İhsanoğlu, yüzde 49.6 oyla, CHP ve MHP oylarının oranına yaklaştı. (yüzde 50) AK Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, 30 Mart'taki seçimlerde yüzde 35.9 oy almıştı. 30 Mart yerel seçimlerinde İzmir'deki katılım oranı yüzde 90.8'di. 3 milyon 32 bin seçmenin 2 milyon 657 bini sandığa gitmişti. Bu seçimde ise, 3 milyon 46 bin seçmenin yüzde 77'si sandığa gitti. HDP adayı Demirtaş ise, partisinin 30 Mart'taki oylarını katladı. HDP'nin 30 Mart'taki İzmir oyu, yüzde 3.4'te kalmıştı. Demirtaş, yüzde 7.92 oy aldı.

SEVİNÇ VE SESSİZLİK

Seçim sonuçlarının belli olmasıyla, AK Parti İzmir İl Başkanlığı'nda sevinç rüzgarı esti. Davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. CHP'de ise geceye sessizlik damgasını vurdu. Sandıkların yüzde 97.1'nin açıldığı sırada görüntülenen Kocaoğlu'nun üzgün olduğu dikkati çekti. Foça AK Parti ilçe teşkilatı, Erdoğan'ın zaferini parti binası önünde toplanarak kutladı. Menderes Belediyesi Başkanı Bülent Soylu da Erdoğan'ı ilk kutlayanlar arasında yer aldı.

İŞ DÜNYASI MEMNUN
İzmir'de iş dünyası, demokratik bir olgunlukta geçen seçimde beklenen sonucun ortaya çıktığını, artık ekonomi gündemine odaklanılması gerektiğini vurguladı.
Işınsul Kestelli (İzmir Ticaret Borsası Başkanı): Sayın Erdoğan Köşk'e çıkmaya hak kazandı. Yeni Cumhurbaşkanımızdan, herkesi kucaklayacak yeni bir dönem başlatmasını ve hükümeti kurması için bir an önce icracı bir Başbakan'a görev vermesini diliyoruz.
Ekrem Demirtaş (İZTO Başkanı): İş dünyası olarak umudumuz Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı döneminde de memlekete hayırlı hizmetler yapması ve istikrarın devam etmesi..
Ender Yorgancılar (EBSO Başkanı): Sayın Başbakanın, zaferini pekiştirmesi, alınan başarıların tesadüf olmadığını kanıtladı. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda reformlara hız verilmeli. Bizler bu hususta her türlü desteği vermeye hazırız.Yeni Cumhurbaşkanımıza başarılarının artarak devamını dilerken, Sayın Abdullah Gül'e de sağduyulu yaklaşımından ötürü şükranlarımızı sunuyoruz.
Kenan Yavuz (Socar Türkiye CEO'su): Türkiye geçmiş 12 yılda gösterilen istikrarı, yine Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2023 yılına kadar sürdürüse 500 milyar dolar ihracat ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefine ulaşacaktır.
Ümit Ülkü (MÜSİAD İzmir Şube Başkanı): Milletlerin tarihinde öyle anlar vardır ki, etkileri bakımından köklü kırılmaları ifade eder. Milletimiz, ortaya koyduğu kararlı iradeyle, hem kendi tarihinin seyrini değiştirdi hem de gelecek nesillere gururla yâd edecekleri bir not düştü.
Mustafa Güçlü (ESİAD Başkanı): Cumhurbaşkanımızın ilk defa seçimle belirlenmiş olmasını demokrasimizin gelişmesi açısından önemli bir adım olarak görüyor, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı kutluyoruz.
Kemal Çolakoğlu (İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı): Memleketimiz için hayırlı ve uğurlu olsun. İstikrarın devamı bakımından önemli bir sonuç, bundan sonra özellikle ekonomik ağırlığa dönmek lazım.
Cemal Elmasoğlu (ESİAD Başkanvekili): Milletin seçtiği Cumhurbaşkanı hayırlı olsun, vatandaş istikrar bozulmasın istedi.
Salih Esen (EBSO Meclis Başkanı): Türkiye çok önemli bir demokrasi sınavı vermiş ve sonucunda da Cumhurbaşkanını seçmiştir. Bu seçim sonucu herkesin saygı duyması ve kabullenmesi gereken bir durumdur. Artık ekonominin üst sıraya oturmasını beklemekteyiz.

ERDOĞAN'I TANIMIYORLAR
AK Parti İzmir Milletvekillerinden de tarihi seçime ilişkin çarpıcı açıklamalar geldi. Nesrin Ulema: Bir kez daha görüldü ki milletin iradesinin ve milletin kararının üstüne hiçbir şey tanınmaz. Muhalefet partilerinin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, yüzde 38,5 oy aldı. CHP'nin ve MHP'nin oyları nerede? Dün çok kuvvetli bir Recep Tayyip Erdoğan fırtınası esti ve tüm çatıları uçurdu.

YANLIŞ TANITILMIŞ
Rifat Sait
: Ben Balkan göçmeniyim. Oralardan bile tebrik telefonları aldım. Sanki sayın Erdoğan, Balkanlar'da Cumhurbaşkanı seçilmiş gibi insanlar sevindi. Fakat İzmir, farklı bir şekilde yaklaştı. Herkesin destek verdiği kişiye, farklı baktı. Herkese saygımız var. Ama tüm Türkiye'nin oy verdiği bir adaya, İzmir bu şekilde yaklaşıyorsa bir sıkıntı var demektir. Bu sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız. Sanırım İzmirli, Erdoğan'ı tanımıyor ya da İzmirliye yanlış anlatılmış. Bence Recep Tayyip Erdoğan, ilk il ziyaretini İzmir'e yapmalıdır. "Ben İzmir'i seviyorum. İzmirli'yi bağrıma basıyorum" demelidir. İzmir, çok önemli bir yerde. Bu kenti kazanırsanız fay hattı gibi bütün bölgeye etki edecektir.
İlknur Denizli: İzmir'de geçtiğimiz seçimlerde aldığımız oyları hemen hemen koruduk. Kaymalar illaki oluyor, HDP İzmir'de önemli bir oy aldı. Oyları korumuş olmak bile başarıdır.

ZEYBEKLİ KUTLAMA
Denizli'de, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi ve kentteki oylarının AK Parti'nin son seçimdeki oylarını yüzde 2,5 üstünde olması partilileri sevindirdi. Belediye başkanları ve AK Partili milletvekilleri zaferi zeybek oynayarak kutladı. Delikliçınar Meydanı'na özel olarak kurulan platforma Milletvekilleri Nurcan Dalbudak, Bilal Uçar ve Mehmet Yüksel, Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Başkanı Avni Örki çıktı. Diğer yandan Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, DTO Başkanı Necdet Özer, Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı İsa Dal, yaptıkları açıklamalarda Türkiye'de ilk kez cumhurbaşkanın halkın oylarıyla seçilmiş olmasının Türk demokrasisine katkı sağlayacağını belirterek, seçimi kazanan Erdoğan'ı kutladı.

KATILIM ORANLARI
Ege: Yüzde 80,6
Akdeniz: Yüzde 77,1
İç Anadolu; Yüzde 79
Karadeniz; Yüzde 77,2
Doğu Anadolu: Yüzde 75,2
Marmara; Yüzde 75,5
Güneydoğu: Yüzde 73,3

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çatı çöktü CHP’liler isyan etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN