Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşk engel tanımadı

Doğuştan engelli Murat Çolpan, Facebook'ta tanıştığı Gabrielle ile Mordoğan'da dünya evine girdi. Hayatlarını Almanya'da sürdürmeyi düşünen çift, "Orada engelliler için yaşam daha kolay" dedi

Giriş Tarihi: 13.8.2014
Dünyaya geldiğinde elleri ve ayakları olmayan Murat Çolpan (39), bütün engelleri aştı. Türkiye Engelliler Yüzme Şampiyonu olan sporcu, aşık olduğu Alman vatandaşı Gabriele Knab ile Mordoğan'da dünya evlendi. Facebook'ta tanışıp aşık olan Murat ve Gabriele, "Aşk engel tanımaz" diyerek nikah masasına oturdu. Doktorların, "En fazla 6 yaşına kadar yaşar" dediği Çolpan, 7 yaşında yüzmeye başladı. Engelliler arasında 20 kez Türkiye Şampiyonu oldu. Şimdi ise kendisi gibi olanlar için örnek oluyor. Murat Çolpan, hayatın tadını, mucizenin gerçekliliğini ilk nefes aldığında hissetmiş ve ona sıkı sıkı sarılmıştı. Doktorların dediği korku dolu 6 yıllık dönem geçmişti ama Murat sağlıklıydı. Çünkü onun ruhunda yaşama bağlaya inanılmaz bir tutku vardı. Almanya'da hayatlarını devam ettirmeyi düşünen çift, "Almanya engelliler için daha rahat, yaşam ve hizmetlerde engelliler de diğer insanlar gibi hizmet alabiliyor. Bu Türkiye de daha zor, şartlar aynı olur ise ya da Almanya'ya yakın olursa kesinlikle Türkiye'de yaşayacağız. Ancak şimdilik Almanya'da daha rahat olacağız" dedi. Engelli insanların değil, engelli şehirler olduğunu belirten Çolpan, "Engelli caddeler, engelli binalar, engelli kaldırımlar var. Her şeyi kendim yapabilirim, elektronik kollarım ve akülü arabam ile istediğim yere gidebilirim ama engelli bir şehirde önüme çıkan bir kaldırımı aşmam çok zor. Şehirler, evler, binalar, yollar planlanırken bizler düşünülmüyoruz ve her yerde önümüze engeller çıkıyor, şehirlerimiz engelli" dedi.

PRENSESİ AĞLATTI

Gabi ve Murat, Facebook'ta tanıştılar. Önce Gabi İzmir'e, Mordoğan'a geliyor, sonra da Murat Almanya'ya gidiyor. Tatiller, gezmeler derken aşk ateşi bacayı sarıyor. Ve bir gün bir mesaj ile evlenmeye karar verdiler. Elleri ayakları yoktu ama omuzunda ona verilen ilahi bir rütbe vardı. Kendini farklı ve özel hissediyordu. Almanya'da yaşarken herkesin ilgi odağıydı. Hatta bir ara bir gezi için Almanya'ya gelen Norveç Prensesi Sonja ile karşılaşmıştı. Onunla sohbet eden Prenses, Murat'ın yaşama azmine hayran kalmış gözyaşlarını tutamamıştı. Yüzerken kendimi özgür hissettiğini belirten Çolpan, "Kollarımın bacaklarımın olmaması benim için engel değil. Karşıma çıkan engelleri elimden geldiği kadar, ailemin de desteği ile aşabaliyorum. 1990 yılında yüzme yarışlarına katıldım. 1990-1997 döneminde engelliler arası yüzme yarışmalarında 20 kez şampiyon oldum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşk engel tanımadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN