Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bari muhtarı dinleseydiniz!

İzmir'de şiddetli yağış sonrası bir gencin boğulması, mecliste gündem oldu. Bilal Doğan "Muhtarı dinleseydiniz Ümit ölmeyebilirdi" derken, Başkan Aziz Kocaoğlu, afet üzerinden siyaset yapılmamasını istedi

Giriş Tarihi: 13.8.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin meclis toplantısına, geçen haftaki sağanak sonrası ortaya çıkan altyapı eksikliği ve bir gencin selde hayatını kaybetmesine ilişkin tartışma damga vurdu. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Yağışlar, altyapısı bir türlü tamamlanamayan İzmir'i felç etti. Konak su içinde kaldı. Gültepe Boğaziçi Mahallesi'nde 16 yaşında bir kardeşimiz hayatını kaybetti. İki kişi de zor kurtuldu. Muhtar iki ay önce İZSU'ya başvurmuş. Muhtar dinlenip önlem alınsaydı bu yaşanmazdı. Yolda kalan araca yardım için giden Ümit Özkan sel sularına kapıldı. Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü başvuruyu dikkate alsaydı Ümit ölmeyebilirdi. Başka Ümit'lerin ölmemesi için altyapı eksiklerinin giderilmesi gerekir. İtfaiyesi, alt geçitleri sular altında kalan İzmir hepimizi üzüyor. Başkanlığınızdaki belediye İzmir'i maalesef yönetemiyor" dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu ise Bilal Doğan'a tepki göstererek "Afetin siyaseti olmaz. Bu sözler sadece ve sadece sizin kişiliğinizin yansıması olarak tutanaklara geçecektir. Bu siyaset değil. Siyaset adam gibi, adil, etik değerlere sadık kalınarak yapılır. Birçok kentte felaket oldu. Felaketler olduğunda Kadir Topbaş ve Melih Gökçek'i aradım. Bunlar ayrı şeyler. Bizim ciğerimiz yandı. Afet ile dalga geçilmez. Siyaset yapılmaz. Çıkıp 'Allah kimseye vermesin' denilir " cevabını verdi.

IQ SEVİYEM YETERLİ

Toplantıda, kentsel dönüşüm ve metro konusu da tartışmalara neden oldu. AK Partili Ali Kökoğuz, bu iki konuda Büyükşehir Belediyesi'nin yetersiz kaldığını söyledi. Metronun ne kadar geç bittiğinin İzmir halkı tarafından bilindiğini belirten Kökoğuz; "Geçtiğimiz yıllarda bir televizyon programında size metro ne zaman açılacak diye sorduklarında 'Tarih veremem, ağlayıp da gözümden mi olayım' dediniz. Bunu siz söylediniz" dedi. Bunun üzerine Kocaoğlu, "Bu Anadolu'da bir deyimdir. Bu bir çaresizlik ifadesidir. Yani tükendiği noktadır. Bu da açık yüreklilikle benim tarafımdan kullanılmıştır. Bu söz İzmir'de bilinmeyebilir ama merak edenler açıp lafın ne olduğu anlamına bakar. Sadece geciken proje İzmir'in metrosu değildir. Ankara-Eskişehir hattı üzerinde beş kere proje değişti" dedi. Kökoğuz, ardından "benim IQ seviyem anlamaya yeterli. Biz sizin ağlamanızı da gözlerinizi kaybetmenizi de istemeyiz. Gözlerinizde sorun olmasın" deyince salonda tansiyon yükseldi.

BU PROJE SAHTE

Kentsel dönüşüm konusunda da eleştiriler getiren Kökoğuz, "Bütün seçim çalışmalarında kentsel dönüşümden bahsettiniz. Yetki, Bakanlar Kurulu kararı ile size verildi. Ben Bayraklı'da yaşıyorum ama hiçbir iş yapılmadı. Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinde kentsel dönüşüm videosu var. Bu proje yalan ve sahte projedir. Şehrin planları olmadan üç boyutlu videoyu ancak sahte müteahhitler yapıyor. Bayraklı'da yaşayan gecekondu halkı sizden talepte bulunuyor. Büyükşehir'in görevlileri halka yanlış bilgi veriyor. Halk 'kentsel dönüşüm geyik muhabbeti ne zaman bitecek' diye size soruyorlar" dedi. Kocaoğlu, kentsel dönüşümü "vatandaşın boğazına çökmeden" yaptıklarını dile getirdi. Toplantıda, AK Parti grubu Ramazan Bayramı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan yardımları gündeme getirdi. Verilen önergede, "2013 ve 2014'te dağıtılan Ramazan Bayramı ne kadardır? Para yardımından yararlanmak için aranan kriterler nelerdir? Yardımlardan kaç kişi yararlanmıştır" denildi. Bunun üzerine Başkan Kocaoğlu, "Bu soru bilgi edinmedir. Biz bunların bilgisini memnuniyetle muhasebemizden çıkartıp veririz" dedi. Meclis toplantısında, Narlıdere Belediyesi'nin yıllardır yapmayı planladığı prestij proje Beyaz Vadi'ye destek geldi. Toplantıda, proje bedeli olan toplam 8 milyon milyon TL'nin 5 milyon 641 bin TL'sinin Büyükşehir tarafından ödenmesine karar verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bari muhtarı dinleseydiniz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN