Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beydağ Barajı'nda tehlike sinyali

Giriş Tarihi: 15.8.2014

Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Özay Kaptan, Beydağ Barajı'ndaki su miktarının 60 günde yaklaşık 20 milyon metreküp azalarak 78 milyon metreküpe indiğini, doluluk oranının yüzde 30 seviyesinde olduğunu söyledi

Beydağ, Ödemiş ve Tire'de sulama kanalı inşaatlarının sürdüğü Küçük Menderes Sulama Projesi'nin hayat kaynağı olacak Beydağ Barajı'nda 15 Haziran'da 98 milyon metreküp olan su miktarı, 13 Ağustos itibariyle 78 milyon metreküpe geriledi. Toplam kapasitesi 250 milyon metreküp olan ve proje tamamlandığında 19 bin 500 hektar araziyi sulayacak barajda doluluk seviyesi yüzde 30'lara indi. Kış ve bahar mevsiminde umulan yağışların gerçekleşmediğini kaydeden Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Özay Kaptan, barajdaki azalmanın gözle görülür duruma geldiğini ifade etti. Kaptan şöyle devam etti: "Beydağ Barajımız bölgemizin hayat kaynağı olacak. Ancak kurak günlerden geçiyoruz. Geçen kış önceki yıllar kadar yağış olmadı. Bahar yağışları da istenilen düzeyde değil. Haziran ayında önceki yılların gerisinde olan miktar sulama sezonunun da açılması ile birlikte daha da azaldı. 60 günde yaklaşık 20 milyon metreküp suyun sulama amacıyla yaklaşık 2 bin hektarlık alanda kullanıldığını görüyoruz. Sulama sezonu tamamlandığında tahminlerimize göre yağış da olmazsa barajımızda 50 milyon metreküp civarında suyumuz kalacak. Bu da barajımızın toplam kapasitesinin 5'te 1'ine tekabül ediyor."

SU SALINMAMASI DOĞRU
Bu yıl barajdan Küçük Menderes nehrine su salınmamasının isabetli bir karar olduğuna vurgu yapan Kaptan, "2009'dan itibaren geçen yıla kadar barajdan salınan su büyük ölçüde heba oluyordu. Nehir kıyısındaki üreticiler dışında faydalanan olmuyordu. Bu yıl DSİ'nin barajdan su salınmaması yönündeki kararının barajda azalan miktarı gördükçe ne kadar doğru olduğunu anlıyoruz. Biz de Sulama Birliği olarak artık nehir yatağına su salınmaması yönünde görüşlerimizi hep paylaşmıştık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beydağ Barajı'nda tehlike sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN