Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gümüldür sahillerine sihirli dokunuş

Menderes ilçesinde CHP döneminde içler acısı haldeki plajlar, Bülent Soylu başkanlığındaki yeni dönemde yapılan çalışmaların ardından kentin en temiz plajları arasına girmeyi başardı

Giriş Tarihi: 16.8.2014
Menderes Belediyesi'nin sorumluluğundaki Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajları'nda, CHP'li eski Belediye Başkanı Ergun Özgün döneminde yaşanan bakımsızlık, tuvalet ve soyunma kabini eksikliği, kirlilik gibi sorunlar, AK Partili yeni başkan Bülent Soylu'nun işbaşına gelmesinin ardından kısa sürede aşıldı. "İzmir'in en temiz plajları" arasına giren plajlar mavi bayrak almaya hak kazandı. Vatandaşın geçen sene denize girmeye korktuğu plajlarda yaşanan sıkıntıları gündeme taşıyan Egeli Sabah'a kısa sürede yaşanan değişimin sırrırı aktaran Soylu, "Çok ciddi bir sahil düzenlemesi yaptık. 43 kilometrelik sahilde tuvalet yoktu. Soyunma kabinleri yoktu. Bu eksiklikleri ortadan kaldırdık. Sahildeki iskeleler yenilendi. Işıklandırıldı. Peyzaj çalışmaları yapıldı. AK Parti'ye oy vermeyenler bile 'Bundan sonra AK Parti'ye oy vermezsek Allah bizi taş eder' diyor" şeklinde konuştu.

ÜÇ AY BOYUNCA İNCELENDİ
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV)'in Türkiye'deki toplam 397 plajda her yıl sürekli olarak yaptığı iki aylık denetimleri Menderes'te de gerçekleşti. Yapılan çalışmalar sonunda Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı Ege Bölgesi'nin en temiz plajları arasında yer aldı. CHP'li eski Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün zamanında bakımsız ve pislik içinde olan plajları yeniden düzenleyerek İzmir'in temiz plajları arasına sokan Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, "Mavi bayrak ile ilgili başvuruyu kendimiz yaptık. TURÇEV tarafından 2-3 ay süren bir araştırma yapılıyor. Sahilin temizliğinden tutun da soyunma kabininize, can kurtaran ve deniz suyu analizine kadar araştırma yapılıyor. Sadece deniz suyu temizliği yetmiyor. Çok geniş kapsamlı analiz yapılıyor" dedi.

DENİZ SUYU KİRLİLİĞİ SIFIR
Deniz suyunda kirliliğin sıfır çıktığını belirten Soylu, "Yapılan analizlerde alınan mavi bayraklarda en temiz plaj bizim plajımız çıktı. İzmir'in en temiz plajı ve denizi Gümüldür Özdere'dedir. Bütün İzmirliyi çoluğunun çocuğunun sağlığı sıhhati için bizim plajlarımıza bekliyoruz. Gidip başka yerlerde macera aramasınlar. Başka yerlerde 50-100 liraya tost yiyip portakal suyu içmesinler. Pırıl pırıl bir denizde, pırıl pırıl sahilde ekonomik olarak tatillerini yapsınlar. Yeni bir sahil yolu çalışması yapacağız" diye konuştu. Düzenleme yaptıkları sahillerin önceden bakımsızlıktan ot ve çalılıktan oluştuğunu anlatan Soylu, "2 bin dönümlük sahil ortaya çıkardık. Bugün 300 bin kişiye konser verilebilecek bir sahil haline geldi. İlk iş olarak plajlarda ciddi bir sahil düzenlemesi yaptık. Sahilde temizlikle ilgili çalışmalar yaptık. Çöp kovalarından tutun da sahilin yeniden düzenlenmesi anlamında güzel çalışmalarız oldu" dedi.

MAVİ BAYRAK NASIL ALINIR?
Çevre yönetimi kriterleri, güvenlikle ilgili kriterler ve sağlıkla ilgili temel kriterleri sağlayan plajlara Mavi Bayrak verilmesine onay veriliyor. Mayıs ayında verilen Mavi Bayrak Belgesi'nin ardından Türk ve yabancı yetkililer, kriterlerin yerine getirilip getirilmediğine yerinde yaptıkları denetimlerle karar veriyor. Son olarak plajdaki sancağa Mavi Bayrak çekilmesi töreniyle de süreç tamamlanmış oluyor. Dünya geneline bakıldığında Mavi Bayrak uygulamasında Türkiye, İspanya ve Yunanistan'ın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Son yıllarda Türkiye'de hızla artan Mavi Bayraklı plaj sayısıyla İzmir ise, Antalya ve Muğla'dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümüldür sahillerine sihirli dokunuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN