Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınların kalbi zayıflıyor

Erkeklerde kalp hastalıklarından yaşanan ölümlerde azalma olduğunu belirten Prof. Dr. Karabay, "Benzer gelişme kadınlarda yaşanmıyor" dedi

Giriş Tarihi: 20.8.2014
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özalp Karabay, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kardiyovasküler hastalıklar ölüm nedenleri arasında açık ara ilk sırayı aldığını belirterek, kalp hastalıklarından ölümlerde son 20 yıldır erkeklerde azalma eğilimine girmesine karşın, benzer gelişmenin kadınlarda yaşanmadığını söyledi. Her 30 kadından 12'sinin ölüm sebebinin kalp ve damar hastalıkları olduğunu belirten Prof. Dr. Özalp Karabay, ABD'de yapılan bir anketle ilgili olarak şunları söyledi: "ABD'de bir ankette kadınlara 'Kendiniz için sağlıkta en büyük risk faktörü olarak neyi görüyorsunuz" sorusuna verilen cevaplarda meme kanseri birinci, rahim ve genital organ kanserleri ikinci, kalp damar hastalıkları da üçüncü sırada yer almıştır. Kadın yaşamında gerçek ise tamamen farklı olup, yaklaşık olarak her 30 kadından birisi meme kanseri nedeniyle yaşamını yitirmekte iken buna karşılık her 30 kadından 12'sinde ise kalp damar hastalıkları ölüm nedeni olarak ilk sırayı açık farkla yer almaktadır."

MENOPOZ SONRASI

Kardiyovasküler hastalıkların koroner arter hastalığı, hipertansiyon, inme, kalp yetersizliğini kapsadığını belirten Prof. Dr. Karabay, "Bu hastalıkların kadınlarda 55 yaş üzerinde artmaya başladığını söyledi. Prof. Dr. Karabay, "Araştırmalar dünyada ve Türkiye'de kardiyovasküler hastalıkların gelişmesinde en önemli rolü oynayan obezite ve diyabetin erken yaşlardan itibaren artmaya başladığını göstermektedir. Obezite kadınlar için erkeklere göre daha ciddi bir sorun ve görülme sıklığı 45- 65 yaş arasında en yüksek seviyeye çıkmaktadır. Obezite ile birlikte hipertansiyon, diyabet, kalp ve damar hastalıkları görülme riski de artmaktadır. Koroner arter hastalığı semptomları kadınlarda erkeklere oranla 10 yıl gecikmeli olarak özellikle menopozdan 5- 6 yıl sonra görülmeye başlıyor. Erkeklerde ise daha erken, 40'lı yaşlardan itibaren görülmektedir" dedi.

ÖSTROJEN KORUYOR
Kadınlardaki östrojen hormonunun damarlar üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu belirten Prof. Dr. Özalp Karabay, "Östrojen kolesterol mekanizmasını etkileyerek damar sertliğini azaltıcı etkiyi oluşturmakta ve bu olumlu etkilere bağlı olarak, kadınlarda doğurganlık dönemlerinde, yani östrojen hormonunun yüksek olduğu dönemlerde koroner damar sertliği ve koroner damar tıkanıklıkları ile ilgili kalp krizi gibi komplikasyonlara çok ender rastlanmaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların kalbi zayıflıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN