Kriz yöneticileri burada yetişecek

Giriş Tarihi: 21.8.2014

Afet yönetiminin önemi son yıllarda daha çok ortaya çıktı. DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans programlarına Afet Yönetimi'ni de ekledi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2014/2015 Akademik Takvimi'ne Afet Yönetimi Programı'nı ekledi. Tezli ve tezsiz olarak ikiye ayırılan program Ege Bölgesi'nde tek olma özelliğini taşıyor. Afet Yönetimi Tezli yüksek lisans Programı'na 41 kişi başvurdu. Bu programdan mezun olacaklar, deprem, sel , yangın, biyolojik saldırı gibi durumlarda hayati rol oynayan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD) çalışma fırsatı yakalayabilecek. Ayrıca, afet yönetimi konusunda kalifiye eleman oldukları için, özel şirketlerde risk ve kriz yöneticisi olarak görev alabilecek.

VALİLİK DESTEKLEDİ

Adayların yüksek lisans programına başvurabilmesi için 4 yıllık fakülte mezunu olabilmesi gerekiyor. Ardından gerekli şartlar uygunsa aday sınava alınıyor ve başarılı olan 20 kişi programa kabul ediliyor. İzmir Valiliği, tarafından da destek gören yüksek lisans programlarına, başvuran 41 adayın meslek grupları ise özellikle acil sağlık hizmetleri, itfaiye hizmetleri, mühendis, asker, emniyet güçleri gibi çeşitlendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü hocaları tarafından kurulan Afet Yönetimi Yüksek Lisans Programları'na kabul edilen 20 kişi , afet anında organizasyon, stratejik düşünme, acil tıp, stratejik yönetim ve afetlerde insan davranışı gibi dersler görecek. Programda temel ve pratik bilgilerin yer alacağı derslere isterse vatandaşlar da girebilecek. Programdan herkesin faydalanabileceğini belirten Afet Yönetimi Programı kurucu hocası Prof. Dr. Zerrin Toprak Karaman, "Afet Yönetimi oldukça önemli bir iş. Türkiye'de bu programı açan ilk üniversitelerden bir tanesiyiz. Afet yönetimi olarak ilkiz. Afet konusunda, idari olarak ilk eğitimi biz vereceğiz. 15 kişilik eğitim kadromuz var. Tüm hocalarımız, girişimci ve ekip işinin önemini bilen kişiler. Doğaya bakarak böyle bir ihtiyaç olduğunu fark ettik. Doğadaki olaylar hızla, programın gelişimini sağladı. Bilgi birikimi ve tecrübe sağladı. Dünya hızla değişiyor. Disiplinler kendilerin bu programa adapte etti. Valilik ve AFAD önemli destek verdi" dedi. DEÜ afet yönetimi konusunda Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirerek, 2015/2016 akademik yılında Türkiye'de daha önce afet konusunda hiç açılmamış bir doktora programı eğitimi de verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz yöneticileri burada yetişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN