Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Manisa dünyaya örnek

Dünya Ekonomik Forumu, kentlerin kendi politikalarını oluşturup, küresel çapta ilerlemeleri gerektiğini belirterek, bunda başarılı kentler arasında Manisa'yı da saydı

Giriş Tarihi: 21.8.2014
Dünya Ekonomik Forumu'nun "Şehirlerin Rekabeti" başlıklı raporu yayınlandı. Raporda kendi ekonomilerini ülkeleri ve diğer kentlerle ayrıştırarak büyük gelişme sağlayan kentler incelendi. Türkiye'den ise sağladığı büyük ekonomi başarıyla Manisa ekonomik gelişmede diğerleriyle ayrışan kentlere örnek gösterildi. Raporda, Manisa "Yabancı yatırımı çekme ve başarı" başlığı altında bir "örnek olay" olarak incelenirken şöyle denildi:

DİĞER KENTLER
"Manisa'nın özel karakteristiği nüfusu ve ekonomisinin çok merkezli yapısıdır. İl merkezinde nüfusun sadece yüzde 26'sı yaşıyor. Manisa kendisine ekonomik büyüklük ve gücünü veren önemli nüfus barındıran ilçelere sahip. Kentin h'kim sektörü sanayi ancak Akhisar, Salihli ve Turgutlu gibi birkaç ilçesi tarım ve yardımcı sanayilerde uzmanlaşmış. Sonuçta bölgedeki komşu ekonomik merkezlerden farklı olarak Manisa, sanayi, tarım ve hizmet sektörlerini içeren daha çeşitli bir ekonomik yapıya sahip olmakla övünüyor. 2010 itibarıyla tarihte ilk kez dünya nüfusunun yarısından fazlasının kentlerde yaşamaya başladığı, kentlerin dünya GSYİH'sının yüzde 80'ini ürettiği belirtilen raporda, Amerika kıtasında dev yatırımlarıyla dikkat çeken kentlerin yanı sıra Leipzig, Wroclaw, Nantes, Medine, Kazablanka, Lagos, Ahmedabad, Şandigar, Haydarabad, Şangsa, Guiling, Zhuhai, Penang, Cebu, Busan, Dubai, Singapur, Bilbao, Ningbo, Surat örnek olarak ele alıp incelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manisa dünyaya örnek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN