Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu köyde İZSU faturaları kabus oldu

Giriş Tarihi: 22.8.2014

Tire'nin Akçaşehir Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, 8 bin liraya kadar ulaşan su faturaları yüzünden sıkıntı içinde. Vatandaşlar "Hem mikroplu suyu içiyoruz hem de fahiş rakamlar ödemek zorunda bırakılıyoruz" iddiasında bulundu

İzmir'in Tire ilçesinde, İZSU faturaları vatandaşın korkulu rüyası oldu. ellerinde su faturalarıyla, kadınlı-erkekli köy kahvesinde toplanan Akçaşehirliler, bir yandan acemi görevlilerin sayaçları doğru okunmadığından yakınırken, bir yandan da Akkuyu mevkiinde bulunan dereden sağlanan pis ve mikroplu suyu içmek zorunda kaldıklarından şikayet ettiler.

KURBAĞALI DEREDEN SU

Muhtar Şevki Şenki (38), "Mahallemize, atalarımızın yıllar önce imece usulü ile yaptığı iki ayrı kaynaktan içme suyu sağlanıyor. Mevcut iki depo ve su şebekesi daha önce İzmir İl Özel İdaresi tarafından inşa edilmişti. 4 yıldan bu yana su paralarını köy muhtarlığına düzenli şekilde ödüyorduk. Ancak, İZSU yetkilileri 2013 yılının Eylül ayından buyana su parası ödemediğimizi öne sürüyor. Kayıtlar doğru tutulmamış. Bizden geriye dönük 11 aylık su parasını istiyorlar. Bazı abonelere 8, bazılarına ise 5 bin liranın üstünde su faturaları geldi. Eskiden, yaz aylarında 15, kışın ise 20 ton suyu ücretsiz kullanıp, aştığımız ton başına ise sadece 1 lira ödüyorduk. En yüksek fatura 50 lirayı geçmiyordu. Şimdi 85 kuruş birim fiyatından ücretlendirme yapılacak. Buna bir itirazımız yok. Ancak bizden 11 aylık su parasını istemeleri haksızlık. Sayaçlar sıfırlanıp, 1 Nisan'dan itibaren su sarfiyatı ücretlendirilmeliydi" dedi. Mahalle sakinlerinden emekli memur Ali Adıbelli (51) ise Akkuyu deresinin içinde kurbağa ve böceklerin yüzdüğünü, akşamları ise domuz sürülerinin buradan geçtiğini belirtti. Adıbelli, "Bizler bir yandan klorlama yapılmayan bu mikroplu suyu içip, bir yandan da 8 bin liralık faturalarla fahiş rakamlar ödemek zorunda bırakılıyoruz. Akçaşehir'e iki ayrı kaynaktan sağlanan içme suyunun İZSU'ya hiçbir maliyeti yok" diye konuştu. Öfkeli vatandaşlar, "Bu son olsun. Artık gözü kapalı kimseye oy vermeyeceğiz. Bundan böyle sırtımızdan yükü atıp, bize kim hizmet getirirse oyumuzu ona vereceğiz" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu köyde İZSU faturaları kabus oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN