Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belgeli tesis arttı kruvaziyer düştü

ETİK Exclusive Turizm Raporu 13'üncü sayısı yayımlandı. Rapora göre, İzmir'de belgeli işletme sayısı 229'a yükselirken, yaşanan ekonomik krizlerden kruvaziyer pazarı olumsuz etkilendi

Giriş Tarihi: 23.8.2014
EGE Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği, (ETİK) Ar-Ge Birimi çalışmalarıyla oluşturulan ve İzmir turizminin 7 aylık durum analizini ortaya koyan "ETİK Exclusive Yönetim Raporları 13'ncü sayısı" yayımlandı. Raporda, İzmir'de belgeli işletme sayısı, "Yeşil Yıldızlı" tesislerin artışına dikkat çekilirken, ekonomik krizin İzmir kurvaziyer turizmini olumsuz etkilediği hakkında bilgiler verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıklamış olduğu tesis istatistiklerinin yer aldığı rapora göre, İzmir'deki belgeli tesis sayısı son bir yıl içinde 22 adetlik artışla 229'a yükseldi. Ayrıca raporda, yine aynı dönemde belgeli otel tesis sayısında da artış olduğu belirtilerek, belgeli otel sayısının 21 adetlik artışla, 149'dan 170'e çıktığı bilgisi verildi. Raporda, bir başka dikkat çeken açıklama ise oteller haricinde yer alan bar, lokanta gibi diğer belgeli tesis sayısı hakkında verilen sayısal bilgiler oldu. Bu tesislerin belgeli tesis sayıları 59'a çıkarken, bir yıllk dönemde 5 yıldızlı otel sayısı 12'den 20'ye doğru artış gösterdi. Yine rapora göre, 4 yıldızlı otel sayıları 26'dan 29'a yükselirken, özel konaklama tesisleri sayısı da 12'den 20 adete çıktı. Öte yandan raporda, İzmir'de yer alan "Yeşil Yıldızlı" tesislerin sayısı da 3'ten 9'a yükseldiğinin bilgisi verildi.

İZMİR 4. SIRADA
ETİK Exclusive raporunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çevreye duyarlı tesis belgesi alan işletmelerin sayısı bilgisine de değinildi. Çevreye duyarlı tesis belgesi alan işletmelerin sayısının 121'e yükselirken, Antalya ili 62 otelle ilk sırada yer aldı. Açıklanan listede İzmir 9 tesisle birlikte 4'üncü sırada kendini gösterdi. Raporda belirtilen Temmuz 2014 sonu itibariyle çevreye duyarlı tesis isimleri ise şu şekilde yer aldı: Ontur Otel İzmir (Konak Butik Otel), Paloma Clup Sultan (Menderes 5 Yıldızlı), Aqua Fantasy World Otel (Selçuk 5 Yıldızlı), Radisson Blu Resort-Spa Çeşme (Çeşme 5 Yıldızlı),Mövenpick Hotel İzmir (Alsancak 5 Yıldızlı), Paloma Pasha Otel (Menderes 5 Yıldızlı), Aqua Fantasy Park-Clup Hotel (Selçuk 5 Yıldızlı Tatil Köyü), Sheraton Çeşme Hotel Resorts- Spa(Çeşme 5 Yıldızlı Termal Otel), Wyndnham İzmir Özdilek (Balçova 5 Yıldızlı Termal Otel).

BODRUM'DA YÜKSELİŞ

Raporda ele alınan bir diğer konu ise, yaşanan ekonomik krizlerin kurvaziyer pazarını olumsuz etkilemesi oldu. Bu konuda açıklamalarda bulunan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, "Ortadoğu Bölgesi'nden yayılarak Akdeniz çanağına kadar uzanan sularda istikrarı ve ticareti etkileyen siyasi istikrasızlık, İzmir'in kruvaziyer trafiğini de maalesef olumsuz etkiledi. Bu bakımdan İzmir, yılın 7 aylık döneminde kurvaziyer yolcu trafiğinde yüzde 52 dolayında gerileme yaşadı. Geçen yıl 242 bin olarak gerçekleşen yolcu trafiği, bu yıl 116 bine kadar düştü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belgeli tesis arttı kruvaziyer düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN