Acar Başkan'ın villası ruhsatsız

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın, Yeni Şakran Sayfiye Mahallesi'nde kirada oturduğu deniz manzaralı lüks villanın iskan ruhsatı olmadığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 25.8.2014
Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın, Yeni Şakran Sayfiye Mahallesi'ndeki deniz manzaralı lüks villası kaçak çıktı. Aliağa Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nden gelen resmi yazıyla da iskan ruhsatı olmayan villanın kaçak olduğu belgelendi. Yerel seçimlerden sonra kiracı olarak bu villaya taşındığı öğrenilen Aliağa'nın çiçeği burnunda Belediye Başkanı Acar da olayı doğruladı. Villa hakkında böyle bir iddia olduğunu söyleyen Acar, "Başkan Yardımcımızın başvurusu var. Son durum nedir bilmiyorum" dedi. Aliağa'da yaşayan 46 yaşındaki İsmail Erkan, bilgi edinme kanunu kapsamında Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın Yeni Şakran'da oturduğu villanın kaçak olup olmadığına dair dilekçe ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ne başvuru yaptı. Erkan'ın dilekçesine 18 Ağustos'da Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Adem Yılmaz imzalı bir cevap geldi. Cevapta, "İlgili sayılı dilekçenize istinaden, bahse konu Yeni Şakran, 242 ada 5 ve 6 parseller için Müdürlüğümüzün ruhsat arşivindeki dosyasında yapı kullanma izin belgeleri bulunmamaktadır. Söz konusu yere ait bir başvuru yoktur. Bilgilerinize rica ederim" şeklinde yazdığı görüldü. Dilekçe gelen cevapla Aliağa Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü de Acar'ın kiracı olduğu lüks villasının kaçak olduğunu onayladı. Yurt dışında olduğu için telefonla ulaştığımız Başkan Serkan Acar da olayı doğrulayarak, "Oturduğunuz villanın yapı kullanma izni ve iskan ruhsatının olmadığı söyleniyor. Ne söylemek istersiniz?" şeklindeki soruya "Böyle bir iddia var" diyerek cevap verdi ve olayı doğruladı. Acar, "Bununla ilgili olarak başkan yardımcısının başvurusu var. Nedir, tam olarak bilmiyorum. Bizim işlemleri yapıyorlar diye biliyorum. Son durumu bilmiyorum" dedi. Aliağa'nın çiçeği burnunda Belediye Başkanı Acar'ın deniz manzaralı lüks kaçak bir villada oturması duyanları şok ederken, önümüzdeki günlerde ne olacağı merakla bekleniyor. Acar'ın yerel seçimlerden sonra iskan ruhsatı olmayan lüks villaya taşındığı öğrenildi. Aldığı bir duyum üzerine Aliağa Belediyesi'ne bilgi edinme kanunu kapsamında bir dilekçe ile başvurduğunu söyleyen 46 yaşındaki İsmail Erkan, "Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın oturduğu villanın kaçak olduğunu öğrendim. İlk başta inanamadım. Herkese örnek olması gereken bir belediye başkanı kaçak bir evde nasıl oturur diye düşündüm. Bunun doğru olup olmadığı öğrenmek için Aliağa Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurdum. Dilekçenin cevabı geçtiğimiz günlerde geldi. Dilekçeme verilen cevapta sitede yapı kullanma izin belgelerinin olmadığı yazıyordu. Cevabı okuyunca şaşkınlığım bir kat daha arttı" dedi.

OTURMA İZNİ LAZIM
Binaların yapımına başlanmadan önce inşaat ruhsatı alınır. İnşaat bittikten sonra proje ve teknik uygulamalar doğrultusunda ilgili belediye gelir kontrolü yapar. İskan ve yapı kullanma izin belgesi olarak da bilinen oturma izni, yapının kullanımına ve gayesine uygun olarak inşa edildiğini gösterir. Bu şekilde inşaatı yapılmayan binalara oturma izni belgesi verilmez. İnşaat projeye uygun ise iskan ruhsatı verilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acar Başkan'ın villası ruhsatsız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN