Suça karışan kişiler bedelini ödeyecek

İzmir'de düzenlenen 'yasa dışı dinleme operasyonu' ile ilgili konuşan Delican, "Devletin kendisine verdiği gücü kötüye kullanarak vatandaşa zulmeden bir anlayıştan hesap sorulması doğaldır" dedi

Giriş Tarihi: 26.8.2014
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, İzmir merkezli düzenlenen 'yasa dışı dinleme operasyonu' ile ilgili konuştu. AK Parti hükümetinin devlet gücünü kullanarak, devlete ve millete operasyon çekmeye çalışan hiçbir odağa, hiçbir karanlık çevreye, hiçbir paralel yapıya izin vermeyeceğini belirten Delican, "Hukukun üstünlüğünü esas alan devlet, vatandaşlarının özgürlük ve haklarının teminatıdır. Ortada vahim bir durum söz konusu. Yasa dışı dinlemeler yapma, sahte delil üretme, suç uydurma gibi konulardan bahsediliyor. Bunlar kabul edilebilir şeyler değil. Devletin kendisine verdiği gücü kötüye kullanarak vatandaşa zulmeden bir anlayıştan hesap sorulması çok doğaldır. Devlet mekanizmasının vatandaşlarının özgürlüklerini, haklarını ve hukuklarını koruması gerekiyor. Devlet içine çöreklenen paralel yapının çok büyük zulümlere ve haksızlıklara imza attığını biliyoruz. Binlerce insanı dinlediler, uydurma delillerle davalar açtılar. İnsanların hayatını, kariyerini, onurlarını, itibarlarını çaldılar. Devlet yapısını kullanarak, hukuki bir iş yapıyormuş algısı üreterek büyük tertiplere imza attılar. Bunların hukuk karşılığında bir bedeli var. Şimdi herkes o bedeli ödemek durumunda. Suça karışan cezasını çekecektir. Sonuçta devam eden bir soruşturma söz konusudur. Herkes adalete güvenmek zorundadır" dedi. Hükümetin paralel yapının en büyük mağdurlarından birisi olduğunu hatırlatan Delican, sözlerini şöyle sürdürdü; "Başbakan, bakanlar, milletvekilleri olmak üzere yüzlerce, binlerce kişiyi usulsüzce dinlediler. Ülkenin ulusal güvenliğini doğrudan ilgilendiren kozmik görüşmeleri dinleyerek devletin en mahrem sırlarına vakıf oldular. Hükümet, bu yapının hukuksuzlukları ve zulümleri neticesinde mağdur olmuştur. Hükümet, mağdur olmasına rağmen bu yapıyla mücadelede hukuk çerçevesinin dışına çıkmamıştır. Sonuçta biz adalet arıyoruz, adaletten hakkaniyetten, hukuktan ayrılmamak oldukça önemlidir. İyi niyetimizi asla suiistimal ettirmeyiz. Vesayetin her türüne karşıyız. Başbakanımıza, milletin oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımıza kast etmeye çalışanlarla her türlü mücadeleye devlet ve millet olarak hazırız, sonuna kadar da gideceğiz. Bu mücadelede devlete ve millete kast etmiş yapıların yanında yer alanlar hem millete, hem de hukuka hesap vereceklerdir. Bunları destekleyenler de vicdanlarına karşı sorumludurlar."

GARİP VE DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Operasyonlarla ilgili CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin'in yaptığı açıklamayı da yorumlayan Delican, "CHP İzmir İl Başkanı Sayın Ali Engin'in açıklamaları oldukça garip ve düşündürücü. Ben özellikle siyasetçilerin bu çetenin arkasına düşmelerine, avukatlığına soyunmalarına anlam veremiyorum. Paralel yapının yaptıklarını gördük. Bunların amacı gayet net ve açıktır. Ülkenin can damarını ele geçirmeye çalıştılar, egemenliğin en hayati kurumlarını kontrol etmeye odaklandılar. Bu yapının temel hedefi ülkede iktidarı ele geçirmekti. Anti demokratik yöntemlerle bir ülkenin siyasal iktidarını ele geçirme çabası güden yapıya hiçbir siyasetçi hoşgörüyle bakamaz, bakmamalı. Siyasetçiler de bunu düşünerek hareket etmeli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suça karışan kişiler bedelini ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN