Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En pahalı hizmet binası

İşçi maaşlarını ödemekte zorlanan Karabağlar Belediyesi'nin yeni hizmet binasının 51 milyon 450 bin lirayı bulan maliyeti, diğer ilçe belediyeleri ile mukayese edildiğinde dudak uçuklatıyor

Giriş Tarihi: 1.9.2014
Karabağlar Belediyesi'nin yeni hizmet binası, "açık ara en pahalı ilçe belediyesi hizmet binası" olarak dikkatleri çekiyor. İşçi maaşlarını ödemekte zorlanan belediyenin yeni hizmet binasının maliyeti 51 milyon 450 bin lirayı buluyor. Üstelik binanın tadilat işlemi, süre uzatımına gidilmesine rağmen halen bitirilemedi. Üçkuyular'da bulunan arazideki hissesini 49 milyon TL'ye Doğuş Grubu'na satan Karabağlar Belediyesi, bunun 43 milyon lirasıyla Yeşillik Caddesi'ndeki Burda Alışveriş Merkezi binasını satın aldı. Binanın tadilatıyla ilgili 8 milyon 450 bin lira karşılığında 24 Şubat 2014'de sözleşme imzalandı. 12 Haziran'da süre uzatımına gidildi ve 11 Ağustos'ta teslim edilmesi kararlaştırıldı. Ancak tadilat henüz tamamlandı. Bayraklı Belediyesi'nin inşaatı devam eden 12 katlı hizmet binası bile 14 milyon 849 bin liraya mal olurken, Karabağlar Belediyesi'nin binasının maliyeti 51 milyon 450 bin lirayı bulması tepkilere yol açıyor. Karabağlar Belediyesi hizmet binası "ilçeler arasında en pahalı hizmet binası" olma yolunda ilerlerken, işçi maaşlarını ödemekte zorluk yaşayan belediyenin binaya fahiş sayılabilecek para harcaması "iş bilmezlik" olarak niteleniyor.

FESHEDİLEBİLİR
Karabağlar Belediyesi'nin tadilat işi devam eden hizmet binasının bitim tarihi 12 Haziran 2014 iken 60 gün ek süre ile 11 Ağustos'a uzatılmıştı. 11 Ağustos'ta da bitirilemeyen binanın şu anki hali göz önünde bulundurulduğunda, kısa süre içinde biteceğe de benzemiyor. İhale şartnamesine göre, sözleşmede belirtilen süre uzatımı halleri hariç, yüklenicinin sözleşmeye uygun olarak işi süresinde bitirmediği takdirde en az 10 gün süreli yazılı ihtar yapılarak gecikme cezası uygulanması gerekiyor. Yüklenici firmanın sözleşmeye uygun olarak işi süresinde bitirmediği takdirde, gecikilen her gün için sözleşme bedelinin on binde altısı oranında gecikme cezası kesilmesi gerekiyor. Ayrıca ihtarda belirtilen sürenin bitmesine rağmen aynı durumun devam etmesi halinde ayrıca protesto çekmeye gerek kalmaksızın kesin teminatı gelir kaydedilir ve sözleşme feshedilerek hesabı genel hükümlere göre tasfiye edilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En pahalı hizmet binası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN