Korkutan çatlak!

Mavişehir İZBAN İstasyonu'ndaki çökme tehlikesi ve oluşan çatlaklar, vatandaşları korkutuyor. Yüklü miktara yapılan istasyonun kısa sürede bu duruma gelmesi, tepkileri beraberinde getirdi

Giriş Tarihi: 7.9.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşımı kullananların raylı sisteme yönelmesini sağlayan yeni ulaşım sistemini 29 Haziran Pazar gününden itibaren uygulama koydu. Kent merkezi ve ana arterlerdeki otobüs sayısını azaltarak raylı sistemin daha fazla kullanılması hedeflenirken, her gün binlerce insanın kullandığı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Mavişehir İZBAN İstasyonu'nda meydana gelen çökmeler ve çatlaklar ise korku yarattı. Her gün 220 bin yolcunun taşındığı İZBAN'ın Mavişehir İstasyonu'ndaki kırılmalar insanların paniğe kapılmasına neden oldu. Merdivenlerdeki çökme ve betonlardaki sarkmaların istasyondaki imalat hataları nedeniyle meydana gelmiş olabileceği belirtildi. İZBAN Genel Müdürü Sebahattin Eriş, "İzmir Büyükşehir Belediyesi Mavişehir İstasyonu'nda etüt çalışması yaptı. Sebepleri araştırılıyor. Gereken önlem alınacak" diye konuştu. Yeni ulaşım sistemiyle beraber İZBAN'ı kullananların sayısı arttı. Her gün binlerce kişinin geçtiği İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Mavişehir İZBAN İstasyonu'nu görenler büyük şaşkınlık yaşıyor. Tehlike sinyalleri çalmaya başladığı istasyonun içindeki ve dışındaki çatlaklar ile çökmeler İzmirliler'e tedirginlik yaşatıyor. İstasyonun çöküşü her geçen gün artarken, orta şiddetteki bir depremde yerle bir olmasından korkuluyor. İstasyonun girişinde duvarda meydana gelen yarılmalar dikkat çekerken, istasyonunu içindeki duvarlarda oluşan çatlaklar da gözle görülebilir boyutta. Yolcuların beklediği alanın zemindeki çökmeler de faciaya davetiye çıkarıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni önlem almaya çağıran vatandaşlar, "Orta şiddetteki bir depremde bu istasyon çökebilir. O zaman yaşanan can kaybı ve yaralanmaların hesabını kim verecek? Duvarlar aylardır böyle çatlak duruyor. Hiçbir yetkili bu duvarları ve zemindeki çökmeleri görmüyor mu?" dedi. Aynı çökmenin raylarda yaşanması durumunda büyük bir facia yaşanabileceğini belirten çevre sakinleri, "Raylarda çökme olursa tren geçerken facia olabilir. Bu istasyonun incelenmesi gerekiyor. İstasyondaki imalat hataları nedeniyle bu çökmeler ve çatlaklar meydana geliyor. İstasyon güçlendirilmeli. Her gün İZBAN'ı binlerce insan kullanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni göreve çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

'ÖNLEMİ ALINACAK'
Konu ile ilgili açıklama yapan İZBAN Genel Müdürü Sebahattin Eriş, "Mavişehir İZBAN istasyonu'nun inşaatını İzmir Büyükşehir Belediyesi yaptı. Bunun için oranın etüdünü ve incelemesini de İzmir Büyükşehir Belediyesi yaptı. İnceleme tamamlandı. Gereken önlemleri alacak. Sebepleri araştırılıyor. Ona göre bir önlem alacak. Tren raylarında bir problem yok. İstasyonda sorun var. İmalat hatasından kaynaklanıyor olabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkutan çatlak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN