Kara propaganda bunun neresinde?

Egeli Sabah'ın gündeme getirdiği metro skandalı için 'Kara propaganda' diyen Aziz Kocaoğlu, yangın algılama ve söndürme sistemi ile şaftların kapatılması için ihaleye çıktı. Haklılığımız yeniden kanıtlandı

Giriş Tarihi: 8.9.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 9.5 yılda tamamlanan ve tünel yırtılması, yangın söndürme, algılama sisteminin olmaması gibi skandalı ile hafızalarda yer edinen Üçyol-Üçkuyular Metrosu'ndaki eksikliklerin tamamlanması için 26 Eylül'de ihaleye çıkılacağı duyuruldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin resmi sitesi www.izmir.bel. tr'de 3 Eylül'de yayınlanan ihale ilanının açıklamasında, "Şaftların kapatılması, yangın algılama ve ihbar sistemi, kaçak akım toplama sistemi, tünel yangın söndürme tesisatı, gazlı söndürme yapılması işleri" gibi ayrıntılara yer verildi. Egeli Sabah'ın ortaya çıkardığı ve İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye'de büyük yankı uyandıran metro skandalı ile ilgili konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kara propaganda yapıldığını söylemişti. Büyükşehir Belediyesi'nin 5.5 kilometrelik tüneldeki eksiklikleri gidermek için ihaleye çıkması metronun ulaşıma güvenli olmadığı halde açıldığını kanıtlamış oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2005 yılında yapımına başladığı Üçyol - Üçkuyular Metrosu'nda hat üzerinde kalan son iki istasyonu açmaya hazırlanırken Egeli Sabah; İzmirspor ve Hatay İstasyonları ile hattın tamamının ray döşeme işlerini alan yüklenici ÖZTAŞ firmasının Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne hazırlattığı rapora ulaşmıştı. Bu güne kadar kamuoyuna açıklanmayan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sır gibi saklanan rapor, İzmirlileri bekleyen ölümcül tehlikeleri gözler önüne serdi. Her bir satırı tüyleri diken diken eden rapor, tünellerin yapımına olanak tanıyan hesaplamaların hatalı yapıldığını, proje çizilirken su basıncı ve depremselliğin göz ardı edildiğini ortaya koydu. Bunun sonucu olarak da önce 3 Mayıs 2011'de, ardından da 18 Temmuz 2012'de, art arda iki kez metro tünelinde yırtılma meydana geldi. Yaşananlar kamuoyundan gizlenirken metronun açılışının sürekli ertelenmesinin altında yatan gerçek de böylece Egeli Sabah tarafından gün ışığına çıkarılmış oldu. Büyükşehir, yüklenici firmanın çeşitli tarihlerde defalarca yaptığı uyarılarına kulak asmayınca ÖZTAŞ, mevcut hasarlarla ilgili ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne rapor hazırlattı. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Erdem Canbay tarafından hazırlanan ve tünel inşaatı ile ilgili görüşleri içeren raporda her gün binlerce kişinin taşınacağı bu kadar hassas bir sistemin her an çatlama olasılığı olan invertlerin üzerine oturduğunu bilmek ve bir önlem almamak tabiri caiz ise cinayettir denildi.

240 GÜNDE İŞ BİTECEK
İzmir Büyükşehir Belediyesi 9.5 yılda tamamlanan ve resmi tören yapılmayan Üçyol-Üçkuyular Metrosu'nu 5.5 kilometrelik tünellerde yangın söndürme ve algılama sistemi olmamasına rağmen geçtiğimiz Temmuz ayı sonunda hizmete açtı. Tünel yırtılması, yangın söndürme, algılama sisteminin olmaması gibi skandallarıyla hafızalarda yer edinen Üçyol-Üçkuyular Metrosu'ndaki eksikliklerin tamamlanması için ihaleye çıkılacağı 6 gün önce duyuruldu. Duyuruda, ihalenin İzmir Büyükşehir Belediyesi Banliyö ve Raylı Sistem Yatırımlar Daire Başkanlığı Raylı Sistem Şube Müdürlüğü'nde 26 Eylül Cuma günü saat 14.00'te yapılacağı belirtildi. Büyükşehir'in 5.5 kilometrelik tüneldeki eksiklikleri gidermek için ihaleye çıkması metronun ulaşıma güvenli olmadığı halde açıldığını kanıtlamış oldu. Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 5 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacağı belirtilirken, yer tesliminden itibaren 240 içinde işin tamamlanması isteniyor.

KOCAOĞLU NE DEMİŞTİ?
Egeli Sabah'ın ortaya çıkardığı ve İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye'de büyük yankı uyandıran metro skandalı ile ilgili konuşan Başkan Kocaoğlu, kara propaganda yapıldığını söylemişti. Malum çevrelerden ve malum basın organlarından bir bombardımanla aslı astarı olmayan, akıldan ve bilimden uzak, sadece ve sadece 'çamur at izi kalsın' diye yapılan bir karalamayla karşı karşıya olduklarını söyleyen Kocaoğlu, "Cevap vermek doğru değil, muhatap almak doğru değil ama bunları yazıyorlar. Eğer cevap vermezseniz, 'Açıklama yapılmadı, demek ki bu doğru' moduna geliyorlar. Diğer basın da bunu ileride kullanabilir. Geçmişte bunların tekrarını gördük" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara propaganda bunun neresinde?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN