Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurtuluş Günü coşkusu

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 92'nci yıldönümü kentin pek çok noktasında düzenlenen etkinliklerle kutlanacak. Özellikle Türk Yıldızları'nın gösterisi nefes kesecek

Giriş Tarihi: 9.9.2014
İzmir'de kurtuluş coşkusu yaşanıyor. Türk Ordusu'nun 9 Eylül 1922'de İzmir'e girerken kullandığı güzergahtaki Zafer Yürüyüşü, Basmane Polis Merkezi önünden başlayacak. Cumhuriyet Meydanı'nda son bulacak. Meydandaki çelenk sunumunun ardından saat 10.30'da Valilik binası önünde İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun katılımıyla İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu temsili olarak canlandırılacak. Ardından kente giren temsili süvari birlikleri Türk Bayrağı'nı İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekecek. Saat 11.00'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenler başlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yapacağı konuşmanın ardından "Kent Orkestrası" dinletisi, halkoyunları, şiir, müzik dinletileri ve zeybek gösterileri gerçekleşecek.

FENER ALAYI

Saat 18.00'de Gündoğdu Meydanı üzerinde Türk Yıldızları'nın gösterisi var. Fener Alayı yürüyüşü saat 20.30'da Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na kadar. Selda Bağcan konseri kutlamaları renklendirecek AK Parti resmi protokol törenlerine katılmakla kalmayacak, İl yönetimi, ilçe teşkilatları, kadınlar ve gençler sahaya inecek. Partililer Kemeraltı Çarşısı'nda esnafa ve vatandaşlara çiçek dağıtacak.

DELİCAN: 9 EYLÜL MİLAT
Ak Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, yayımladığı 9 Eylül mesajında, İzmir'in kurtuluşunun, bir milat olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti: "İzmir'in düşman işgalinden kurtarıldığı 9 Eylül 192, bağımsızlık yolunda atılmış büyük bir adım olduğu kadar, Cumhuriyetimizi kuruluşuna giden sürecin de habercisi olmuştur. İzmir, şehit gazeteci Hasan Tahsin'in düşmana ilk kurşunu sıkmasıyla milli mücadelenin başladığı yerdir. İzmir, kurtuluşun ve kuruluşun şehridir. Bu anlamda İzmir'in kurtuluş tarihini sadece bir kentin kurtuluş tarihi olarak değil, aziz milletimizin topyekûn bir şekilde verdiği bağımsızlık mücadelesinin nihayete erdiği tarih olarak görme durumundayız. Bu düşüncelerle, güzel İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıl dönümünü kutluyor, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, tüm hemşehrilerimizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum."

BAĞIMSIZLIĞIN İLAN EDİLDİĞİ GÜN
Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, 9 Eylül 1922'nin, Türk milletinin bağımsızlığını ilan ettiği gün olduğunu ifade etti. Soylu, "Vatan topraklarının düşman işgalinden kurtulduğu gündür 9 Eylül. Türk milletinin tarihte kazandığı en büyük zaferin tamamlandığı gün olan 9 Eylül ile Türk milleti, varlığını bütün dünyaya kabul ettirip, bağımsızlığını kazanmış oldu. Şanlı zaferimizi kutluyor, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını özlemle anıyorum. 9 Eylül İzmir'in 92. yıl dönümünü içtenlikle kutluyorum" dedi. Soylu, Fener Alayı'na katılacağını da belirterek, " 92 yıl önceki zaferi, ilk günkü gibi yeniden yaşayacağız " ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtuluş Günü coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN