Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metroda güvenlik eksiksiz olmalı

İzmir'de yeni hizmete giren iki metro hattının yangın algılama ve söndürme sistemi yok. Yapım süresi 8 ay. Bu süreçte hatlar güvenli çalışacak mı? İzmirli merak ediyor, Belediye susuyor

Giriş Tarihi: 10.9.2014
İstanbul'da 10 işçinin ölümüne yol açan asansör kazası, güvenlik tedbirleri konusunda yeterli duyarlılığın gösterilmesinin önemini bir kez daha ortaya koyarken, İzmir Metrosu'nun iki ay önce hizmete giren iki istasyonunda, yangın algılama ve söndürme sistemlerinin ihalesinin bile daha 26 Eylül'de yapılacak olmasına ilişkin, İzmirliler, Büyükşehir Belediyesi'nden doyurucu bir açıklama bekliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, resmi internet sitesinden 26 Eylül'de yangın algılama ve söndürme sistemi yapımı için ihaleye çıkılacağını duyurması, Egeli SABAH'ın daha hatlar açılmadan yayımladığı uyarı niteliğindeki haberleri teyit ederken, bu eksiklere rağmen hattın yolculu seferlere açıldığının böylece ortaya çıkması İzmir gündemine bomba gibi düştü. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli, yangın algılama ve söndürme sistemi devreye sokulmadan yolculu seferlere başlanmasını "skandal" olarak niteledi, sistem tamamlanıncaya kadar seferlerin durdurulması gerektiğini ifade etti. İzmir Valisi Mustafa Toprak da Egeli SABAH'a yaptığı açıklamada, konuyu takip ettiğini belirterek, son dönemde ülke genelinde yaşanan kazaların bu konulardaki hassasiyeti artırdığına da dikkat çekti. Yangın algılama ve söndürme sistemlerinin can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken Vali Toprak, "Bu tür büyük projeler eksiksiz olarak, insanın can ve mal güvenliğini sağlayacak şekilde, olması gereken prosedürler tamamlanarak hizmete açılmalı"diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin eksiklerini kabul ederek bunları tamamlamak için yeniden ihaleye çıkmasının önemli olduğunu vurgulayan Vali Toprak, "Umarız bu eksiklerin tamamlanacağı süreçte bir aksilik yaşanmaz"diye konuştu.

SEFERLER SÜRECEK Mİ?

Diğer yandan 26 Eylül'de gerçekleşecek ihalenin yapım süresinin 240 gün, yani 8 ay olarak açıklanması akıllara "Peki bu yapım süreci sırasında seferlere devam edilecek mi ' sorusunu getirdi. İzmirliler, bu konuda tatmin edici bir cevap beklerken, Büyükşehir Belediyesi, böylesine hassas bir konuda halen sessiz kalmayı tercih ediyor. Uzmanlar 'Eğer sistem kurulurken bir kaza meydana gelirse bunun hesabını kim verecek' diyerek yetkilileri göreve çağırdı. TMMOB'a bağlı meslek odalarının oluşturduğu İl Koordinasyon Kurulu da gelişmeleri yakın takibe aldı. Egeli Sabah'ın geçen hafta gündeme taşıdığı iddialarla ilgili bir yazı kaleme alan ve Büyükşehir Belediyesi'ne cevaplaması için 20 sorudan oluşan metni gönderen Koordinasyon Kurulunun, ihale şartnamesini de incelediği öğrenildi. Kurulun dönem sekreteri Melih Yalçın, "Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıkmakla zaten sorduğumuz sorulardan ikisine cevap vermiş oldu. Şimdi gelecek kapsamlı yanıtı bekliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metroda güvenlik eksiksiz olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN