İzmir, bunu hak etmiyor

Giriş Tarihi: 14.9.2014

Büyükşehir'in 2015-2019 stratejik planına, yeşil alan ve yolların yetersiz olması nedeniyle karşı çıktıklarını belirten Bilal Doğan, "Bu resmen İzmir'e köy muamelesi yapmaktır" dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluşu ESHOT Genel Müdürlüğü'nün 2015-2019 stratejik planı, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Partili ve CHP'li meclis üyeleri arasında sert tartışmalara sahne oldu. AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan geride kalan dönemde yapılmış bir şey olmadığı için hep 'cek caklar'la dolu olduğunu söyledi. Stratejik planda yapılması öngörülen yeşil alan ve yolların yetersizliğine vurgu yapan Doğan, "Stratejik planda 22 tane yeni yol açılması öngörülmüş. Bu yolların toplam uzunluğu 23 kilometre civarında. Koca İzmir'de 5 yılda bu kadar yol yapmak İzmir'e köy muamelesi yapmaktır" diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz aylarda startı verilen kıyı düzenleme projesinin de hızlı ilerlemediğini öne süren Doğan, "Umarız bu düzenleme projesi de metroya benzemez. Gelin Binali Bey'in 'Kıyı Gerdanlık Projesi'ni hayata geçirelim. Keşke bu stratejik plan hazırlanırken Binali Bey'in projesinden de faydalansaydınız" dedi.

BORCU BORÇLA ÖDÜYORSUNUZ

Doğan, Büyükşehir Belediyesi'nin borcu borçla ödediğini bunun yanlış olduğunu söyledi. Planda 5 yılda yapılacağı vaat edilen 16 rekreasyon alanının az olduğunu belirten Doğan, "Yüzde 70'i zaten bakımsız kalan alanlar. Yani onarım işini yeni gibi göstermişsiniz. Otopark yatırımları yetersiz. Yapılacağı yazılan 22 adet yeni yolun uzunluğu 23 kilometre. Bu İzmir'e köy muamelesi yapmaktır. Kent dönüşümünde adım atılmadı. Uzundere'de kolaya kaçıp TOKİ'den binaları satın aldınız. Ret oyu vereceğiz" dedi. Meclis'i en çok geren konuşmayı ise AK Partili Ali Kökoğuz yaptı. Konuşmasında, zaman zaman gazete kupürleri gösteren Kökoğuz, stratejik plan kitapçığında kullanılan harflerin renklerini ve boş sayfalar bırakılarak israf yapıldığına dair eleştiriler yaptı. İzmir'de kentsel dönüşüm projelerinin yapılmadığını öne süren Kökoğuz, Bayraklı'da hak sahipleriyle uzlaşma görüşmeleri süren Kentsel Dönüşüm Projesi'nin imar planları olmadığı için hayal olduğunu söyledi. Kocaoğlu ise mimar olan Kökoğuz'un önce kendi mesleğine saygılı olmasını istedi. Başkan Aziz Kocaoğlu ile Ali Kökoğuz, uzun sürekarşılıklı olarak tartıştı. Yapılan işlerin geciktiği eleştirisine de yanıt veren Kocaoğlu, "Çalışmaların geciktiği doğrudur. Ben bir ilimizde olduğu gibi bütün otobüsleri aynı marka alamıyorum. Yasaya göre hareket ediyorum. Bundan dolayı gecikmeler oluyor doğru. Gecikecek. Ama biz görevimizi geç de olsa yapacağız. Marinaların yetersiz kaldığı eleştirisi yapıldı ama bizim işimiz değil. Plana takip etmek için koyuyoruz" diye konuştu. Yaklaşık 3.5 saat süren sert tartışmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ESHOT Genel Müdürlüğü'nün 2014-2019 Stratejik Planı AK Partililerin ret oyuna karşılık CHP ve MHP'li meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir, bunu hak etmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN