Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'e karşı zafer getiren isyan

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2012'de uygulamaya koyduğu, sert tartışmalara yol açan Yetki Alanları Uygulama Yönetmeliği'ni yargıya taşıyan Karşıyaka Belediyesi, hukuk zaferi kazandı

Giriş Tarihi: 18.9.2014
İzmir 1. İdare Mahkemesi, 2012'de hazırlanan yönetmelikle Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk alanına geçen, Karşıyaka'nın en işlek caddesi olan ve "Çarşı" olarak anılan Kemalpaşa Caddesi ile Başpehlivan Karaali Caddesi'nin tamamı ile Zübeyde Hanım ve Bestekar Yusuf Nalkesen Sokağı'nın bir kısmının ilçe belediyesine iade edilmesine karar verdi. Karar Karşıyaka Belediyesi'nde sevinçle karşılanırken, gözler davadan vazgeçen Konak Belediyesi'ne çevrildi. Bundan böyle söz konusu caddelerdeki işletmelerden işgaliye harçları ile tabela, ilan ve reklam vergilerini Karşıyaka Belediyesi toplayacak. Büyükşehir Belediyesi'nin 2012'de hazırladığı Yetki Alanları Uygulama Yönetmeliği uyarınca Büyükşehir Belediyesi Mücavir Alanı içindeki sorumluluk alanları tek tek belirlenmişti. Yeni düzenleme ile ilçe belediyesinin sorumluluk alanı içindeki işyerlerinin ilan ve reklam vergileri ile işgaliye harçlarının Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsil edilecek olması ilçe belediyelerinde sıkıntı yaratmıştı. O süreçte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları ile bir sorun olmadığını belirterek, "İsterlerse bir protokolle, cadde ve sokakları ilçele belediyelerine geri veririz"demişti. Ancak Büyükşehir Belediyesi ile iki ilçe belediyesi arasında adeta 'sokak savaşı' çıkmış, Konak ve Karşıyaka Belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi'ne kaptırdıkları cadde ve sokakları geri almak için mahkemenin yolunu tutmuştu. Konak Belediyesi, İzmir 4. İdare Mahkemesi'ne açtığı davada Büyükşehir Belediyesi'nin, yönetmelikle ilçe belediyesinin sorumluluk alanı içinde kalan yaya yollarına da müdahale ettiğini öne sürmüştü.

KARŞIYAKA KAZANDI

Karşıyaka Belediyesi de İzmir 1. İdare Mahkemesi'ne açtığı davada yönetmeliğin yürürlüğe girmesine neden olan meclis kararının iptalini istedi. Mahkemeye verilen dilekçede Büyükşehir Belediyesi'nin normal koşullarda genişliği 17 metre ve üzeri olan cadde ve sokakları kendi sorumluluk alanına dahil etmesi gerekirken bu yönetmelikle Kemalpaşa Caddesi (Karşıyaka Çarşı), Zübeyde Hanım Caddesi, Besteci Yusuf Nalkesen Sokak, Baş Pehlivan Karaail Sokak gibi genişliği 17 metrenin altında olan sokak ve caddeleri de kendi sorumluluk alanına dahil ettiğini öne sürerek yönetmeliği yürürlüğe sokan meclis kararının önce yürütmesinin durdurulmasını ardından da iptalini talep etti. İzmir 1. İdare Mahkemesi ilçe belediyesinin talebini haklı buldu ve Kemalpaşa Caddesi'nin tamamı ile Zübeyde Hanım Caddesi'nin Cevdet Bilsay Caddesi ve Anadolu Caddesi'ni bağlayan 90 metrelik bölümü haricinde kalan kısmı ile Bestekar Yusuf Nalkesen Sokağı'nın Hasan Ali Yücel Sahil Bulvarı ile 1813/1sokağı bağlayan güney kısmının yeniden ihçe belediyesine bağlanmasına hükmetti. Böylece sokak kavgasında kazanan taraf Karşıyaka Belediyesi oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'e karşı zafer getiren isyan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN