Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düşündüren rakamlar

Sentetik uyuşturucu kullanma yaşının 9-10'a kadar inmesi, tehlikenin boyutlarını ortaya koyarken, İzmir Valiliği, kurumlar arası koordinasyonla tedbir almak için harekete geçti

Giriş Tarihi: 18.9.2014
Uyuşturucu kullanım yaşının giderek düşmesi ve bonzai kullanımının gençler arasında giderek yaygınlaşması üzerine İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı ortak bir basın toplantısı düzenledi. Karşıyaka Vilayetler Evi'nde gerçekleşen toplantıda uyuşturucu gerçeğini gözler önüne serildi. 2014-2015 eğitim öğretim yılında öğrencilerin sıkıntı yaşamamaları için bir dizi tedbir aldıklarını vurgulayan Vali Toprak, "İzmir ve çevresinde tüm öğrencilerimizin okul içinde ve dışında can ve mallarına zarar verecek girişimler için her türlü tedbir geliştirildi. Gençlerimizin her türlü bonzai gibi uyuşturucu maddelerinden uzaklaştırılması için tedbirlerin alınması, her türlü zararlı satışların önlenmesi, öğrencilerimizin okula gidiş-geliş için bulundukları güzargahlar göz önünde bulunarak mobese kameralar alanların gözetim altında olması, aydınlatmaların çalışır vaziyette olmasının takibinin sağlanması, titizlikle takip edilecek. Emniyetimizin her bir şubesi güvenlik, narkotik, asayiş, çocuk şube daha koordineli çalışmasıyla detaylı çalışmalar yürütülecek" dedi.

ARKADAŞ ÇOK ÖNEMLİ

Uyuşturucu kullanımının giderek yaygınlaştığını belirten ve uyuşturucu kullanımına yönelik hazırladıkları raporla ilgili bilgiler veren İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, "2013 yılında uyuşturucu ile ilgili bin 321 çocuğa işlem yapılmış. Bunların 22'si 0-12 yaş grubu, toplam 64 çocuk mağdur olarak 1667 çocuğumuz uyuşturucu ile ilgili işlem görmüş. Bunlardan 31'i tutuklandı" dedi. 2013 ve 12014 mukayesesinde il genelinde on binlerce 18 yaş altı çocuğumuzun mağdur olarak bir şekilde suça sürüklendiğini gördüklerini belirten Uzunkaya, "Bu, geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz çocuklar açısından son derece tehlikeli süreci gösteriyor. Sentetik uyuşturucunun 13-14 yaş çocuklarımızın içlerine sokulduğunu, 9-10 yaşa kadar indiğini bunun önü kesilmezse ciddi boyutlara ulaşacak. Sentetik maddenin çok kolay elde ediliyor olması, internet üzerinden adrese teslim getiriliyor olması, uyuşturucunun kullanımını yaygınlaştırıyor" diye konuştu. Ailelerin, çocuklarına arkadaş gibi yaklaşması gerektiğinin altını çizen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, "Aileler çocuklarını izlesinler, arkadaşlarını iyi tanısınlar. Çocuklarını bir resmiyet arasında değil de arkadaşça sıcak bir şekilde yaklaşmalarını tavsiye ediyoruz. Her zaman çocuklarına destek olacaklarını hissettirmeleri gerekiyor. Bilgisayar ve internet kullanımını da velilerimizin hassasiyetle izlemesini tavsiye ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşündüren rakamlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN