Çapulcuyum dedi ağaçları katletti

Ağaçların kesilmesine tepki olarak başlatıldığı söylenen Gezi eylemlerinin destekçisi "TC Nesrin Çapulcu", yöneticiliğini yaptığı 'in Çeşme ilçesindeki lüks yazlık sitede "manzarayı kapatıyor" diye 25 çam ağacını kestirdi

Giriş Tarihi: 19.9.2014
Çeşme'deki bir yazlık sitede, deniz manzarası kapanmasın diye 25 fıstık çamı katledildi. Ağaçların kesilmesine çevredeki vatandaşlar ve söz konusu sitenin bazı sakinleri büyük tepki gösterirken, kararın altında imzası olan site yöneticisinin Facebook profili, 2013 yılındaki Gezi eylemlerini destekleyenlerin bir bölümünün samimiyetsizliğini, şüpheye yer bırakmayacak biçimde ortaya çıkarır nitelikte. 34 haneli sitenin toplantısında 12 oya karşılık, 14 oyla ağaçların kesilmesi kararı çıktı. Ağaçların kesilmesini destekleyenler arasında yer alan ve kararın altında imzası bulunan site yöneticisi Nesrin P'nin, Facebook hesabındaki takma adı "TC Nesrin Çapulcu". Bu takma adı, Gezi olayları sırasında kent mobilyalarına zarar veren, yol kapatan ve işyerlerini camlarını kıranlar için yapılan "çapulcu" nitelemesini üzerine alınanlar kullanıyor. Çeşme'deki lüks sitede, sırf "manzara" için 25 çam ağacının katletilmesine kızan vatandaşlar, site sakini ünlü hukukçu profesörlerin, emekli askerlerin ağaçların kesilmesine onay verenler arasında yer aldığını belirterek, "Kendilerini aydın olarak niteleyenler Gezi Parkı'nda ağaç kestirmeyiz diye propaganda yaptılar. Ama menfaatleri mevzu bahis olunca, çam ağaçlarına acımadılar, böyle iki yüzlülük olmaz" şeklinde görüş belirtti.

KİMSEYE SORMADILAR

Diğer yandan, evlerinin manzarasını kapattığı halde ağaçların kesilmesine şiddetle karşı çıkan bazı site sakinleri, ilgili kurumlara şikayette bulundu. Site sakinlerinden Nevin Duman, ifadesinde, "15 yaşında olan fıstık çamı tabir edilen ağaçları kestiler. Keserken hiçbir kurumdan izin almadılar. Biz ağaçların kesimini engellemeye çalıştıksa da başarılı olamadık. Sitenin müşterek kullanım alanı içerisindeki ağaçların kesilmesi ile ilgili olarka site yöneticisi Nesrin P, Prof. Dr. Oğuz A, Celal K. ve Tayfun F isimli şahıslardan şikayetçiyim" dedi. Çeşme Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü ise 3. derece sit alanında bulunan 25 çam ağacını kesen ve kestirenler hakkında suç duyurusunda bulunacak. Ağaçları kestiren sitenin yöneticisi TC Nesrin Çapulcu ve site yönetiminin, yaptıklarını telafi etmek için, daha sonra belirlenecek bir yere 2 bin adet fidan dikeceklerini, ayrıca 25 çamı yerine manzarayı kapatmayacak bodur ağaçlar koyacaklarını söyledikleri öğrenildi. Belediye zabıta ekipleri, site yönetimine, "yetkisi olmadığı halde ağaç kesmekten" dolayı cezai işlem uyguladı. Site yönetimi, kestirdiği çam ağaçlarının hemen altında bulunan belediyenin ağaçlarına ise suç tekil ettiği için dokunamadı. Böylece, manzara uğruna ağaçların katledilmesine rağmen, belediyenin ağaçları deniz manzarasının ortaya çıkmasını engelledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çapulcuyum dedi ağaçları katletti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN