Bilirkişinin uyarısını Kocaoğlu umursamadı

Büyükşehir Belediyesi, bilirkişinin raporuna rağmen Yeni Fuar Alanı şantiyesinden geçen yüksek gerilim hattının deplasesini yapmadı. Uzay çatı yapımında çalışan işçilerin canını resmen riske attı

Giriş Tarihi: 22.9.2014
Önce Soma'da 301 madencinin ölümüne neden olan maden kazası, ardından da İstanbul Mecidiyeköy'de meydana gelen ve 10 işçinin ölüm ile sonuçlanan asansör kazasının ardından tüm gözlerin iş güvenliğine çevrildiği bir ortamda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziemir'de yapımını sürdürdüğü Yeni Fuar Alanı'nda iş güvenliğini riske attığı ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi, Yeni Fuar Alanı şantiyesi içinden geçen yüksek gerilim hattının deplasesini bir türlü gerçekleştiremeyince, uzay çatı yapımında çalışan işçiler ölümle burun burna geldi. Yüklenici firma ile Büyükşehir Belediyesi'ni de karşı karşıya getiren risk mahkeme taşındı. Yüklenici ERMİT İnşaat, Yeni Fuar Alanı inşaat sahası içinden geçen TEİAŞ' a ait yüksek gerilim hattının yapımı sürdürülen inşaatlara ve çevre düzenlemesine engel olduğu ve şantiye faaliyetlerini olumsuz yönde etkilediği gerekçesi ile İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuruda bulundu ve durum tespiti yapılmasını istedi. Bunun üzerine mahkeme, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı İnşaat Mühendisi Osman Aydın ve Elektrik Mühendisi M. Gazanfer Çankaya'yı tespit yapmaları için bilirkişi olarak görevlendirdi. 8 Temmuz'da şantiye sahasında incelemelerde bulunan bilirkişiler hazırladıkları raporu 22 Temmuz'da mahkemeye sundu. Bilirkişilerce hazırlanan raporda inşaat alanı içinden geçmekte olan 380 KV'lik Aliağa-Uzundere 1 Enerji Nakil Hattı'nın 30'ar metrelik emniyet mesafesi içinde çalışılmasının mümkün olmadığına dikkat çekildi. Bilirkişi tarafından hazırlanan rapor Büyükşehir Belediyesi'ne de gönderildi. Şantiye sahasında Büyükşehir Belediyesi'nin kontrolör ve mühendisleri olmasına rağmen belediye yaşananlara seyirci kaldı. Önceki gün yeni fuar alanı inşaatında bir işçinin romörkten düşerek yaşamını yitirmesi inşaat sahasında işçilerin can güvenliğinin hiçe sayıldığını da gözler önüne serdi. Bilirkişiler, yüksek gerilim hattının en iyimser tahminle 8 ayda deplase edilebileceğini, deplase işlemi bittikten sonra da enerji nakil hattı nedeniyle yapılamayan işlerin 6 ayda tamamlanabileceğine dikkat çekti. Bu da Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 2014'te açmayı planladığı Yeni Fuar Alanı'nı 2015 yılında da açmasının zor olacağını gözler önüne serdi.

"ÇALIŞMALAR DURDURULSUN"
Gaziemir'de, ESBAŞ'ın yanında yapımı devam eden Yeni Fuar Alanı'nın tam ortasından geçen yüksek gerilim hattı, bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle bu güne kadar bir türlü inşaat alanı dışına taşınamayınca Başkan Kocaoğlu'nun Yeni Fuar Alanı'nı yıl içinde açma hayali de suya düştü. İş güvenliği uzmanları, inşaat alanı içinden geçen yüksek gerilim hattının can ve mal güvenliği açısından büyük risk oluşturduğunu belirten rapor hazırladı. Raporda hat deplase edilene kadar iş makinelerinin hattın altında yapacakları çalışmaların durdurulmasını istedi. TEİAŞ da can ve mal güvenliği açısından sodaj makineleri, kaldırma vinçleri ve çalışma makinelerinin enerji nakil hattının izdüşümünden 30 metre sağında ve solunda çalıştırılmaması konusunda Büyükşehir'i uyardı. Aksi takdirde yaşanabilecek can ve mal kayıplarından sorumlu olmayacaklarının altını çizdi.

2015'TE BİLE AÇILMASI ZOR
Raporda TEİAŞ tarafından yürütülmekte olan yüksek gerilim hattının başka bir güzergaha deplase çalışmalarının yaklaşık 8 aylık bir süre alabileceği, bu süre zarfında, hattın sağında ve solundaki 30'ar metrelik emniyet mesafesi içerisinde çalışılmasının mümkün olmadığının altı çizildi. Bilirkişiler raporunda ayrıca 380 KV'lik enerji nakil hattının altında kalan fuar giriş bölümü, Açık sergi alanı, Fuar platosu, Fuar meydanı, Fuar üst platosu D, E, W, F Bloklarda yapılamayan imalatların projesine uygun olarak tamamlanabilmesi için enerji nakil hattının sökülmesinden sonra asgari 6 ay süre gerektiğinin de altını çizdi. Bilirkişi raporunda ayrıca enerji nakil hattının şantiye sahasından belirlenen yere deplasesinin de söz konusu direk ve iletkenlerin özel alımlarla karşılandığı dikkate alındığında en iyimser yaklaşımla en az 8 ay sürebileceğini ifade etti. Bu yaşananlar, Yeni Fuar Alanı'nın 2015'e bile yetişmesinin zor olduğunu ortaya koydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilirkişinin uyarısını Kocaoğlu umursamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN